Logo Polskiego Radia
Print

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.12.2017 09:29
  • Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [posłuchaj]
W areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce odbyły się uroczystości związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego
Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków, 2006 Foto: Djdeaka/Wikipedia/CC

Byli opozycjoniści oddali hołd więzionym, internowanym i pomordowanym w latach 1981-1983.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku.

Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka - powiedział prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, które organizuje obchody Wojciech Borowik. Jak dodaje, w tym miejscu byli opozycjoniści złożą wieńce w hołdzie dla ofiar, a w południe rozpocznie się III Białołęcki Bieg Wolności. Jego zdaniem ważnym punktem obchodów była lekcja historii dla młodzieży z księdzem Janem Sikorskim, kapelanem internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce. Uroczystości w Areszcie Śledczym zakończył koncert zespołu “Piramidy”.

Uroczystości to wyraz pamięci o ofiarach stanu wojennego - podkreśla Wojciech Borowik. "Ta pamięć im się należy, ponieważ walka opozycjonistów doprowadziła do tego, że w 1989 roku ?po raz drugi odzyskaliśmy niepodległość" - mówi.

13 grudnia decyzją Rady Państwa powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w internowano około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych.

31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt