Logo Polskiego Radia
Print

Pomnik polskich ofiar w Berlinie pod znakiem zapytania

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 08.12.2017 12:59
  • Niemcy: pierwsze kontrowersje wobec pomysłu budowy pomnika polskich ofiar w Berlinie [posłuchaj]
W Niemczech pojawiły się pierwsze kontrowersje wobec projektu budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej
Granica Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem (Kolibki). Żołnierze niemieccy niszczą szlaban graniczny i godło Polski. Rozpoczęcie II wojny światowej 1 Września 1939. Foto: wikipedia / domena publiczna

Mimo, że nie zapadły jeszcze żadne oficjalne decyzje, to już część niemieckich polityków, historyków oraz publicystów sprzeciwia się powstaniu pomnika. Różne opinie zaprezentowano wczoraj wieczorem podczas dyskusji w muzeum "Topografia Terroru" zorganizowanej przez Instytut Polski w Berlinie.

Markus Meckel, były minister spraw zagranicznych stwierdził, że nie należy budować pomnika żadnej oddzielnej grupie narodowościowej. Peter Jahn, były dyrektor niemiecko-rosyjskiego muzeum, także jest przeciwny oddzielnemu upamiętnianiu Polaków. Jego zdaniem powinien powstać pomnik upamiętniający wszystkich Słowian.

Uczestniczący w dyskusji wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski zdecydowanie zaprzeczył tezie, jakoby Polacy ginęli dlatego, że byli Słowianami. "Byli mordowani, bo byli Polakami" - podkreślił Ukielski, który ma nadzieję, że strona polska będzie brała czynny udział w tworzeniu projektu. "Jeżeli strona polska, środowiska kombatanckie nie będą włączone w konsultacje, będzie bardzo ciężko stworzyć takie upamiętnienie, które nie wzbudzi kontrowersji" - powiedział Polskiemu Radiu Paweł Ukielski.

Ideę budowy pomnika upamiętniającego polskie ofiary bronił jeden z pomysłodawców projektu Florian Mausbach, przypominając, że Polacy byli pierwszymi ofiarami drugiej wojny światowej, a ich tragedia została w Niemczech i na świecie przemilczana.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt