Logo Polskiego Radia
Print

Jest zgoda w sprawie Brexitu

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 08.12.2017 08:57
  • Zgoda w sprawie Brexitu - prawa Europejczyków, finanse i granica z Irlandią [posłuchaj]
  • Profesor Piotr Wawrzyk o kolejnym etapie negocjacji w sprawie Brexitu.
Porozumienie osiągnięto po całonocnych negocjacjach w Brukseli
Foto: flickr/Russell Bruce Photography

Prawa Europejczyków w Wielkiej Brytanii po Brexicie będą gwarantowane, Londyn będzie wpłacał do unijnego budżetu, nie będzie kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną. Takie są ustalenia negocjatorów z Unii i Wielkiej Brytanii. Porozumienie osiągnięto po całonocnych negocjacjach w Brukseli. Dla Polski kluczowe były prawa Europejczyków, bo na Wyspach mieszka obecnie ponad 800 tysięcy naszych rodaków, a także rozliczenia finansowe, bo korzysta obecnie w największym stopniu z unijnych funduszy.

Negocjatorzy obu stron zatwierdzili wcześniejsze ustalenia. „Porozumienie w sprawie Brexitu zagwarantuje prawa obywatelskie ponad trzem milionom obywateli Unii mieszkającym w Wielkiej Brytanii” - powiedziała premier Wielkiej Brytanii Theresa May. „Unijny Trybunał Sprawiedliwości będzie kompletny jeśli chodzi o prawa obywateli po Brexicie” - dodał szef Komisji Europejskiej. Wcześniej władze w Londynie nie chciały się zgodzić na jurysdykcję Trybunału po Brexicie. W drugiej, ważnej dla Polski kwestii -rozliczeń finansowych - rozstrzygnięcia też są zgodne z jej oczekiwaniami. „Wielka Brytania będzie honorować swoje zobowiązania, także po 2020 roku” - dodał Jean-Claude Juncker. To ważne, bo pieniądze za zrealizowane projekty będą zwracane do 2023 roku z polityki spójności, której Polska jest największym beneficjentem. Gdyby Londyn odmówił wpłat po Brexicie, powstałaby dziura w budżecie.

Najtrudniejsza do wynegocjowania była kwestia granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Dziś rano poinformowano, że kontrole graniczne po Brexicie nie zostaną wprowadzone i że twardej granicy nie będzie. Do ustalenia pozostają jeszcze szczegóły dotyczące dostosowań regulacyjnych.

Z profesorem Piotrem Wawrzykiem z Uniwersytetu rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt