Logo Polskiego Radia
Print

KE pozywa Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 07.12.2017 11:30
  • Jest pozew KE przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców [posłuchaj]
Chodzi o niezrealizowane ustalenia z 2015 r. o rozlokowaniu w całej Unii 160 tysięcy osób z Grecji i Włoch
pixabay.com/Public Domain/CC0

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za odmowę przyjęcia uchodźców.

Chodzi o niezrealizowane ustalenia z jesieni 2015 roku o rozlokowaniu w całej Unii 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. Decyzja została wtedy podjęta przez większość krajów przy sprzeciwie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Poprzedni polski rząd poparł wtedy decyzję większości i zgodził się, by na początek do naszego kraju trafiło ponad sześć tysięcy osób. ​Program relokacji już nie obowiązuje. Był rozpisany na dwa lata i wygasł pod koniec września tego roku.

Komisja uznała jednak, że unijne prawo musi być przestrzegane i dlatego, po wcześniejszych dwóch upomnieniach wysłanych do Warszawy, dziś zdecydowała o skierowaniu pozwu do Trybunału w Luksemburgu. Bruksela na razie nie wnioskuje o kary, ale jeśli Trybunał przyzna jej rację, a Polska nadal będzie odmawiać przyjęcia uchodźców, wtedy może skierować wniosek o nałożenie kar finansowych. Cała procedura może potrwać kilka lat.

Ze 160 tysięcy osób rozlokowano nieco ponad 30 tysięcy uchodźców. Tylko kilka unijnych krajów wypełniło swoje zobowiązania bądź było blisko, większość nie zrealizowała decyzji sprzed dwóch lat.

W czerwcu Komisja rozpoczęła postępowania przeciwko trzem państwom: Polsce i Węgrom, które nie przyjęły żadnej osoby i Czechom, które przyjęły kilkunastu uchodźców a potem wstrzymały wszelkie decyzje. Polska wnioskowała o umorzenie postępowania. Argumentowała odmowę przyjęcia uchodźców względami bezpieczeństwa. Tłumaczyła też, że w inny sposób okazuje solidarność w kryzysie migracyjnym - pilnuje zewnętrznych granic Unii i pomaga uchodźcom w obozach poza Wspólnotą.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt