Logo Polskiego Radia
Print

Podsumowanie spotkania UE-NATO w Brukseli

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.12.2017 15:44
  • Podsumowanie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO [posłuchaj]
UE i NATO muszą ściślej współpracować. Polska chce dobrych rozwiązań w sprawie przerzutu wojsk NATO w Europie
Jens Stoltenberg i Federica Mogherini Jens Stoltenberg i Federica Mogherini PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

UE i NATO razem w walce z terroryzmem

Polska chce jak najlepszych rozwiązań w sprawie przerzutu wojsk NATO w Europie - mówił w Brukseli szef polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO.

Jednym z tematów rozmów jest kwestia usuwania barier administracyjnych i dostosowywania dróg, połączeń kolejowych i lotniczych dla potrzeb wojska. Chodzi o to, by w razie potrzeby oddziały NATO mogły szybko przemieścić się w zagrożony rejon.

Witold Waszczykowski powiedział polskim dziennikarzom, że Warszawa jest zainteresowana jak najlepszymi rozwiązaniami w tej sprawie, bo rzecz dotyczy w dużej mierze Polski. “To jest bardzo ważne, bo przecież wiemy, skąd mogą wychodzić zagrożenia. Polska jest bardzo zainteresowana, aby w przypadku incydentów albo szerszych, większych zagrożeń siły wsparcia albo w ogóle większe siły, które nam pomogły bronić się, dotarły jak najszybciej. A żeby to zrobić, trzeba opracować całą logistykę, która przez lata była zaniedbana. Trzeba stworzyć wielką bazę prawną i logistyczną, tu i ówdzie poprawić mosty i drogi, aby ciężkie, wielkie czołgi amerykańskie, które będą nam szły ze wsparciem, miały szansę szybko dotrzeć” - dodał Waszczykowski.

Ministrowie spraw zagranicznych ustalili dzisiaj, że będą współpracować z Unią Europejską, by wspólnie znosić kolejne bariery, głównie administracyjne. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski uważa, że polskie rozwiązania prawne w tej sprawie są wystarczające. “Polska od wielu lat dostosowała przepisy, między innymi dostosowując do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, także nasze przepisy są daleko zmienione, ale jesteśmy gotowi je w dalszym ciągu poprawiać, jeśli takie będą sugestie od logistyków NATO-wskich, którzy planują taką operację logistyczną” - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Specjaliści z kwatery głównej NATO od wielu miesięcy zbierają precyzyjne dane o rodzajach dróg, mostów, tuneli czy połączeń kolejowych we wszystkich krajach członkowskich. Sojusz chce także utworzyć nowe dowództwa w Stanach Zjednoczonych i Europie, które miałyby koordynować ewentualny przerzut wojska wraz z ciężkim sprzętem.

Szczegółowe decyzje w tej sprawie mają być znane w lutym przyszłego roku.

NATO wspiera Gruzję w jej staraniach o zbliżenie się z Europą

Taką deklarację złożył w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Gruzja była jednym z tematów rozmów trwającego właśnie w kwaterze głównej w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Polskę reprezentuje szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Po rozmowach ministrów z władzami Gruzji sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie zaapelował do Rosji o wycofanie się z Abchazji i Osetii Południowej, które przed niemal dekadą odłączyły się od Gruzji i ogłosiły jednostronnie niepodległość.

Szef NATO zapewniał także Gruzję o wsparciu ze strony Sojuszu. Chodzi zarówno o wsparcie polityczne jak i pomoc w tworzeniu nowoczesnej armii. “W 2019 roku planujemy wspólne ćwiczenia wojskowe. Nasze wspólne centrum treningowe w Gruzji działa i wyszkoliło już około tysiąca żołnierzy” - dodał Stoltenberg. Dodał też, że drzwi do NATO pozostają otwarte, jeśli Tbilisi spełni wszystkie konieczne wymogi.

Gruzja jest obecnie najbardziej zaawansowanym krajem na wschodzie, jeśli chodzi o starania o członkostwo w NATO.

W 1994 roku Gruzja przystąpiła do tzw. Partnerstwa dla Pokoju czyli do luźnego stowarzyszenia z Sojuszem. Władze w Tbilisi już wówczas deklarowały, że ich celem jest pełne członkostwo. Prace zostały jednak zahamowane po gruzińsko-rosyjskiej wojnie w 2008 roku. Obecnie Gruzja stara się o zaakceptowanie Planu na Rzecz Członkostwa, co byłoby wstępnym rozpoczęciem drogi do NATO.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt