Logo Polskiego Radia
Print

Były prezydent Micheil Saakaszwili uwolniony

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 05.12.2017 12:50
  • Micheil Saakaszwili zatrzymany [posłuchaj].mp3
Polityk krytykujący ukraińskie władze został zatrzymany, a później uwolniony przez swoich zwolenników z samochodu
Micheil SaakaszwiliMicheil SaakaszwiliEuropean People's Party[CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Micheil Saakaszwili został zatrzymany po tym, jak w jego kijowskim mieszkaniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadziła przeszukanie. Później został uwolniony przez swoich zwolenników z samochodu, którym miał być przewieziony do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Zdaniem ukraińskiej prokuratury Micheil Saakaszwili współpracował z ludźmi eksprezydenta Wiktora Janukowycza.

Micheil Saakaszwili został zatrzymany po tym jak Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeszukała kijowskie mieszkanie polityka. Saakaszwilego wyprowadzono stamtąd w kajdankach. Śledczy zarzucają mu współpracę z organizacjami przestępczymi. Pod kamienicą zgromadzili się zwolennicy polityka, którzy próbowali zapobiec działaniom służby bezpieczeństwa

Polityk początkowo uciekł na dach budynku. Tam został najprawdopodobniej zatrzymany. Saakaszwili oświadczył, że ukraińskie władze działają na zlecenie Rosji i chcą go deportować z Ukrainy. „To złoczyńcy. Oni wykonują przestępcze rozkazy.” – powiedział.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że były gruziński prezydent podejrzany jest o pomoc w działalności organizacji przestępczych.

W centrum ukraińskiej stolicy, wokół samochodu w którym SBU przetrzymuje zatrzymanego polityka, zgromadziło się kilkaset osób. Doszło do przepychanek z policją. Niektórzy uczestnicy blokady, a także policjanci zostali poturbowani. Do tłumu dołączyli niektórzy parlamentarzyści.

Zwolennicy Saakaszwilego w końcu rozbili szyby w aucie i go uwolnili. Polityk po oswobodzeniu nawoływał do protestu i pochodu do Rady Najwyższej - czyli ukraińskiego parlamentu.

- Wzywam wszystkich do przyjścia na Majdan (Niepodległości, główny plac Kijowa) i rozpoczęcia procesu uwolnienia kraju od Poroszenki i jego bandy! Nie mamy się czego obawiać – niech oni boją się nas! – mówił Saakaszwili.

Tymoszenko: to polityczny terror

Działania władz wobec Saakaszwilego wywołały oburzenie u byłej premier - lider partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko. Jak zaznaczyła, można mieć różny stosunek do byłego prezydenta Gruzji, ale nie można pozwolić władzom, aby na oczach całego cywilizowanego świata czyniły polityczny terror.

Parlamentarzyści domagają się przybycia do Rady Najwyższej prokuratora generalnego i szefa Służby Bezpieczeństwa.

Micheil Saakaszwili od czasu kiedy w zeszłym roku zrezygnował z fotela gubernatora Odessy ostro krytykuje obecne ukraińskie władze. Oskarża prezydenta Poroszenkę o sprzyjanie układom korupcyjnym. W zeszłą niedzielę jego Ruch Nowych Sił zorganizował w Kijowie antyrządową demonstrację, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Micheil Saakaszwili złożył urząd prezydenta Gruzji w 2013 roku i by uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy wyjechał do USA, a potem na Ukrainę. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport, a Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego. Ich relacje popsuły się, gdy Saakaszwili zrezygnował z urzędu i oskarżył prezydenta o popieranie klanów korupcyjnych.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt