Logo Polskiego Radia
Print

Kościół katolicki wspiera uchodźców

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.12.2017 14:55
  • Ks. Paweł Rytel- Andrianik o pomocy dla uchodźców [posłuchaj].mp3
Wsparcie finansowe dla Caritas Liban przekażą Episkopaty Polski, Węgier, Słowacji i Czech
UchodźcyUchodźcyFoto: pixabay.com/domena publiczna CC0

Sto tysięcy euro przekazał w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz Caritas Liban przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie.

To wspólna inicjatywa Episkopatu Polski i czterech innych krajów Europy środkowowschodniej - mówi ksiądz Paweł Rytel- Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Łącznie Episkopaty Polski, Węgier, Słowacji, Chorwacji i Czech przeznaczą na ten cel pół miliona euro.
To wcielenie słów Biblii, aby „nie miłować tylko słowem, ale czynem”- dodaje rzecznik prasowy Episkopatu Polski.

Czek na pół miliona euro został przekazany Caritas Liban w Budapeszcie, gdzie dziś wraz z przedstawicielami Episkopatów: Słowacji, Chorwacji i Czech gości arcybiskup Stanisław Gądecki.

Pomoc jest owocem spotkania, które odbyło się w Budapeszcie 18-19 października. Kościół w Polsce reprezentował wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

„Europa musi być prawdziwą rodziną narodów, której członkowie wzajemnie się szanują, poznają jeden drugiego i troszczą się o wspólne wartości” - napisali wówczas biskupi i zadeklarowali konkretną pomoc uchodźcom mieszkającym na Bliskim Wschodzie.

Wsparcie finansowe to jedna z wielu form wsparcia, które Kościół katolicki w Polsce niesie uchodźcom i ofiarom działań wojennych. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik Polski przypomniał w tym kontekście o programie Caritas Polska Rodzina - Rodzinie.

Polega on na pomocy rodzinom poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, przez rodziny, parafie wspólnoty zakonne i firmy w Polsce. Pierwszą rodzinę syryjską objął wsparciem przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. W ślad za nim poszło kilku innych biskupów.

IAR/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt