Logo Polskiego Radia
Print

Niemcy: Rodzice z Polski poszukiwani listem gończym

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 03.12.2017 20:36
  • Niemcy - rodzice z Polski poszukiwani listem gończym [posłuchaj]
Jak podają media rodzice zabrali nowo narodzonego syna ze szpitala, bo obawiali się że zostanie im odebrany
Pexels/Ingo Joseph/CC0 License


Niemiecka policja poszukuje listem gończym rodziców z Polski, którzy zabrali ze szpitala swoje nowo narodzone dziecko. Wcześniej szpital poinformował Polaków, że dziecko musi zostać na oddziale i zgłosił ich sprawę do Jugendamtu. Polacy są podejrzewani o porwanie noworodka.

O sprawie piszą niemieckie media. Według tych informacji rodzice z Polski w tym tygodniu zabrali swojego 2-dniowego syna ze szpitala w Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdyż obawiali się, że zostanie im odebrany. Szpital miał poinformować Jugendamt o tym, że zagrożone jest dobro dziecka.

Jugendamty krytykowane są między innymi za odbieranie dzieci ze względu na biedę rodziców.

List gończy wystawiony za Polakami pojawił się w sobotę wieczorem w lokalnej prasie i na twitterze policyjnym. Część niemieckich mediów ("Westdeutsche Zeitung" "Rheinische Post") pisze o nadgorliwości organów ścigania. Nie ma bowiem oficjalnych informacji o odebraniu rodzicom praw rodzicielskich. Możliwe jednak, że sąd na wniosek Jugendamtu pozbawił rodziców tych praw zaocznie. Jeżeli jednak oficjalnie sąd nie odebrał Polakom praw rodzicielskich, to zdaniem wielu prawników policja nie może prowadzić przeciwko nim sprawy o porwanie. Ewentualne podejrzenia mogą dotyczyć jedynie narażenia zdrowia noworodka. To jest zupełnie inny kwalifikator czynu, przy którym wystawianie listów gończych jest uznawane za kontrowersyjne.
Poszukiwana jest 18-letnia kobieta i 24-letni mężczyzna. W ich rysopisach podano znaki szczególne.

"Rodzice z Polski są poszukiwani listem gończym jak zwykli przestępcy" - stwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem Beata Pokrzeptowicz, która jest tłumaczem i jako pełnomocnik pomaga przed sądami polskim rodzinom w takich przypadkach. "Wcale się nie dziwię, że taka była reakcja rodziców, że zniknęli ze szpitala, ponieważ Jugendamt znany jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich jako instytucja kradnąca dzieci i to na wątpliwej podstawie prawnej" - powiedziała nam Pokrzeptowicz.
Jak dowiedziało się Polskie Radio - ten sam Jugendamt uzyskując informacje z tego samego szpitala w Krefeld w lutym tego roku odebrał najpierw jedno, a później kolejnych dwoje dzieci innej polskiej rodzinie . Po mozolnej batalii sądowej dzieci wróciły do domów dopiero przed kilkoma dniami.
Urzędy ds. Młodzieży - Jugendamty w założeniu powinny dbać o dobro dzieci i młodzieży. W rzeczywistości często ingerują bardzo głęboko w życie setek rodzin i nie podlegają kontroli państwa i organów wykonawczych.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt