Logo Polskiego Radia
Print

Rząd brytyjski będzie płacić za Brexit

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 29.11.2017 11:23
  • Rząd brytyjski będzie płacić za Brexit.mp3
Wielka Brytania i UE porozumiały się w sprawie tzw. rachunku brexitowego – informują brytyjskie media
Image: Elionas2/pixabay.com/CC0 Creative CommonsImage: Elionas2/pixabay.com/CC0 Creative Commons

Brytyjskie media donoszą, że Londyn i Unia zawarły szerokie porozumienie w sprawie tzw. rachunku brexitowego. Wielka Brytania miałaby zapłacić więcej, niż początkowo proponowała. To jedna z kluczowych kwestii, które muszą zostać ustalone zanim obie strony przejdą do drugiej fazy negocjacji.

Media różnią się co do konkretnej sumy tzw. rachunku brexitowego. Często pojawia się liczba około pięćdziesięciu miliardów euro. Początkowo Londyn mówił o około dwudziestu miliardach. "Jest wiele spekulacji na temat liczb. To szczegół, który ciągle jest negocjowany. Robimy postępy" - mówił w BBC Chris Grayling z eurosceptcznego skrzydła Partii Konserwatywnej.
Financial Times cytuje dyplomatę europejskiego deklarującego, że Brytyjczycy zgodzili się pokryć wszystkie zobowiązania, jakich oczekiwała Bruksela. Sky News podkreśla, że skala wypłat przypomina tę, której od początku domagała się Unia. The Times podaje na pierwszej stronie, że miliardowe wpłaty będą trwać przez dekadę. Potem nie ustaną jeszcze przez jakiś czas, będą jednak niższe.

Kwestia rachunku to jedna z trzech kwestii, w których musi dojść do porozumienia, by przejść do następnej fazy rokowań. Obok warunków rozstania będą w niej także omawiane stosunki handlowe po Brexicie. Jeśli chodzi o prawa unijnych obywateli na Wyspach to, według władz w Londynie, porozumienie jest bardzo bliskie. Obecnie największym problemem wydaje się być kwestia irlandzka. Rząd Republiki Irlandii grozi wetem, jeśli Londyn będzie chciał wprowadzić twardą granicę między północą a południem wyspy.

IAR/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt