Logo Polskiego Radia
Print

Coraz bliżej porozumienia w sprawie Patriotów?

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 27.11.2017 21:52
  • Bartosz Kownacki (MON) o Patriotach [posłuchaj]
Wiceminister obrony Bartosz Kownacki ocenił, że negocjacje przebiegają bardzo sprawnie
System rakietowy Patriot  Foto: flickr/U.S. Army Korea (Historical Image Archive)/System rakietowy Patriot Foto: flickr/U.S. Army Korea (Historical Image Archive)/

Polska czeka na ofertę USA

Wiceminister, który w resorcie odpowiada za modernizację wojska, nie wykluczył, że w najbliższym czasie poleci do Stanów Zjednoczonych.

Bartosz Kownacki powiedział IAR, że w tej chwili strona polska czeka na pismo zza oceanu, w którym powinna być zawarta szczegółowa oferta dotycząca sprzedaży Patriotów. Wiceminister wyjaśnił, że po otrzymaniu pisma z USA pochylą się nad nim eksperci z MON i sprawdzą, czy oferta jest korzystna, z czego możemy zrezygnować, a co jeszcze należy doprecyzować w ramach negocjacji. "Wiadomo, że przy kontrakcie rzędu dziesiątek miliardów złotych trzeba się spieszyć po woli, żeby nie podpisać umowy, w której są kwestie wątpliwe, które nieodpowiednio zabezpieczają nasze interesy" - podkreślił Bartosz Kownacki.

Negocjacje w toku

Wiceminister obrony narodowej nie chciał zdradzić, które elementy przyszłej umowy na dostawę systemu Patriot, chce jeszcze przedyskutować ze stroną amerykańską. Bartosz Kownacki powiedział natomiast, że kierownictwo resortu zrobi wszystko, żeby wynegocjować korzystną cenę. W decyzji amerykańskiego Kongresu zapisano kwotę ponad 10 miliardów dolarów. Jak powiedział wiceminister, jest to tak zwana kwota maksymalna. Dodał, że mamy pewne doświadczenia w negocjacjach z Amerykanami z poprzednich projektów, gdzie udało się obniżyć cenę prawie o połowę. Wiceszef MON zaznaczył, że w przypadku Patriotów chciałby również znacznie obniżyć cenę - nawet więcej niż o połowę.

"Przeprowadźmy negocjacje i zobaczmy, co możemy osiągnąć. Strona amerykańska wie, że obecna kwota jest dla nas niesatysfakcjonująca" - podkreślił wiceminister Kownacki.

Ochrona przeciwrakietowa

Polska chce kupić od USA 8 baterii Patriot. Według lipcowego memorandum dostawy będą podzielone na dwie fazy. Realizacja pierwszej - jak mówił dziś w radiowej Jedynce minister Antoni Macierewicz - jest możliwa już w 2019 roku. Szef MON uzależnił to od pomyślnych rozmów ze stroną amerykańską.

IAR/ks

tags: MON, USA, wojsko
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt