Logo Polskiego Radia
Print

Kto odpowiada za zamieszki w Belgii?

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 27.11.2017 11:23
  • Beata Płomecka o zamieszkach w Brukseli [posłuchaj]
Minister spraw wewnętrznych Belgii zapowiada rozprawienie się z chuliganami odpowiedzialnymi za zamieszki w Brukseli
Foto: twitter.com/ritchiepage2001

Jan Jambon mówi o zorganizowanej siatce. Do zamieszek doszło trzy razy w ostatnich dwóch tygodniach - ostatnio w sobotę, podczas demonstracji przeciwko targom niewolników w Libii. Aresztowano 71 osób, cztery już usłyszały zarzuty.

Szef belgijskiego MSW Jan Jambon powiedział, że w Brukseli rocznie jest organizowanych prawie 3000 demonstracji i policja zawsze była przygotowana do ich zabezpieczenia. Według niego, sytuacja zmieniła się i teraz grupy chuliganów próbują zakłócić spokój w mieście. „Oczywiste, że to wszystko jest zaplanowane i wyreżyserowane. Ci, którzy wywołują zamieszki wykorzystują pokojowe demonstracje i anonimowość tłumu. To coś nowego i musimy się z tym rozprawić” - powiedział telewizji VRT Jan Jambon.

Zaczęło się 11 listopada, kiedy grupa Marokańczyków mieszkających w Brukseli świętowała awans swojej drużyny na przyszłoroczne, piłkarskie Mistrzostwa Świata. W pewnym momencie grupa młodych mężczyzn zaczęła demolować sklepy i palić samochody, doszło do starć z policją. Kilka dni później w centrum Brukseli setki młodych ludzi zaatakowały policjantów podczas happeningu z udziałem francuskiego rapera. Przedwczoraj - jak informuje policja - grupa młodych mężczyzn z Afryki wykorzystała pokojową demonstracje, by zdemolować centrum belgijskiej stolicy.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt