Logo Polskiego Radia
Print

"Kaplica Pamięci w Toruniu to polskie Yad Vashem"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.11.2017 11:40
  • Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak o Polakach ratujących Żydów.mp3
  • Premier B.Szydło: Polacy ratujący Żydów musieli pokonać własny strach i jednocześnie dawali nadzieję.mp3
W Toruniu z udziałem polskich i izraelskich władz odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja"
Jan Dziedziczak - sekretarz stanu w MSZJan Dziedziczak - sekretarz stanu w MSZFoto: dziedziczak.pl

W Toruniu z udziałem polskich i izraelskich władz państwowych w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona będzie postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

W konferencji wzięli udział między innymi premier Beata Szydło, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

List do uczestników konferencji przysłał prezydent Andrzej Duda. Odczytał go minister jego kancelarii Adam Kwiatkowski. "Przez wiele powojennych dekad o Polakach ratujących Żydów było cicho, zdecydowanie zbyt cicho" - napisał prezydent. W swoim liście Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w ślad za prezydentem Lechem Kaczyńskim kontynuacją prac związanych z przywracaniem pamięci o polskich sprawiedliwych będzie ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie wojny.
W konferencji uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. "Wielu naszych rodaków oddało życie, żeby Żydzi w okupowanej Polsce mogli przetrwać drugą wojnę światową" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej.
Wiceszef MSZ wskazał, że należy pamiętać o skali tej pomocy i kontekście historycznym, bez którego nie można zrozumieć postawy naszych rodaków. "Polska jako jedyny kraj w okupowanej przez Niemców Europie była miejscem, gdzie Niemcy za jakąkolwiek pomoc Żydom, łącznie z podaniem kromki chleba, karani byli śmiercią" - zaznaczył Jan Dziedziczak.

Przypomniał, że nasi rodacy w Polsce okupowanej przez Niemców uratowali najwięcej Żydów, a śmierć groziła całym polskim rodzinom. "W czasie terroru drugiej wojny światowej było wielu anonimowych bohaterów. Chcemy pokazać tę ogromną skalę pomocy Polaków Żydom" - powiedział minister.
Wskazał, że pomoc niesiona Żydom przez Polaków to dowód tego, że nasi rodacy zdali egzamin podczas niemieckiej okupacji. Zdaniem wiceszefa MSZ Kaplica Pamięci w Toruniu upamiętniająca Polaków, którzy za ratowanie Żydów ponieśli śmierć to "polskie Yad Vashem". Jak podkreślił minister Dziedziczak mieści się ona "w sanktuarium świętego Jana Pawła II, osoby, która tak wiele zrobiła dla dialogu między chrześcijanami i Żydami, między Polakami i Żydami".

Organizatorami konferencji są: działający przy Fundacji Lux Veritatis Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" oraz Fundacja From The Depths. Patronat honorowy nad konferencją objęli: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Patronat medialny sprawuje - Polskie Radio.

IAR/ho
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt