Logo Polskiego Radia
Print

Niemcy: migranci ukrywają swój prawdziwy wiek

IAR
Dariusz Adamski 23.11.2017 12:42
  • Imigranci w Niemczech ukrywają swój wiek. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
Ponad 40 proc. imigrantów w Niemczech zarejestrowanych jako nieletni, w rzeczywistości są pełnoletni
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Takie informacje podaje "Die Welt" opierając się na danych federalnego ministerstwa do spraw rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży. Nieletni imigranci otrzymują szerszą opiekę socjalną w Niemczech i trudniej ich deportować. Aż 43 proc. przebywających w Niemczech nieletnich imigrantów ukrywa fakt, że są pełnoletni. Jak podało ministerstwo rodziny, kobiet i młodzieży obecnie zarejestrowanych jest ponad 55 tys. nieletnich imigrantów. Jednak jak się okazuje z tej liczby ponad 24 tys. w rzeczywistości osiągnęło już wiek dojrzały.

Jak twierdzi "Die Welt" ukrywanie przez imigrantów faktycznego wieku jest możliwe dlatego, że nie posiadają oni żadnych dokumentów. W takich sytuacjach wiek imigrantów ustalany jest na podstawie wzrokowej inspekcji i poprzez krótką rozmowę z urzędnikiem Urzędu ds. Młodzieży. Zdaniem lekarza specjalisty medycyny sądowej Andreasa Schmelinga, istnieją skuteczniejsze metody określania wieku. Na przykład, dopuszczone przez organizacje międzynarodowe, badanie rentgenowskie. Jednak w Niemczech tę metodę stosuje się sporadycznie.

Liczba oficjalnie zarejestrowanych w Niemczech nieletnich imigrantów stale rośnie. W 2015 roku było ich ok. 40 tys. obecnie jest ich już o 15 tysięcy więcej.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt