Logo Polskiego Radia
Print

"Polsko-niemiecki podręcznik do historii to wyzwanie"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.11.2017 14:22
Minister edukacji: polsko-niemiecki podręcznik do historii to wyzwanie, ale również doskonałe doświadczenie
Minister edukacji Anna ZalewskaMinister edukacji Anna ZalewskaPAP/Jakub Kamiński

- Mamy nadzieję, że prace nad polsko-niemieckim podręcznikiem do historii zakończą się do 2020 r. Wspólnie będziemy podejmować decyzje co do przyszłości tego podręcznika - powiedziała szefowa MEN Anna Zalewska.

Drugi tom wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii "Europa. Nasza historia" został zaprezentowany w poniedziałek w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym "Krzyżowa" na Dolnym Śląsku.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podkreśliła, że polsko-niemiecki podręcznik do historii to wyzwanie, ale również doskonałe doświadczenie. - Drugi tom kończy się na 1815 r., ten podręcznik wypełnia treścią wszystkie projekty związane z polsko-niemiecką wymianą młodzieży, a jednocześnie zbliża nas do wypełniania polsko-niemieckiego traktatu, który m.in. zobowiązywał oba kraje do dbania i o swoja tożsamość - powiedziała Zalewska.

Dodała, że ma nadzieję, że w 2020 r. kiedy zostanie zakończona praca nad podręcznikiem, będą wspólnie podejmowane decyzje co do jego przyszłości. - W tej chwili te dwa tomy polsko-niemieckiego podręcznika mają funkcję materiału edukacyjnego, aby mieć formułę podręcznika, musi być całość - powiedziała Anna Zalewska.

Podręcznik "Europa. Nasza historia" to polsko-niemiecki projekt, który został zainicjowany w 2008 r. przez rządy Polski i Niemiec. Jest to druga taka inicjatywa w Europie. Pierwszy wspólny podręcznik historii dla uczniów klas maturalnych w języku francuskim i w języku niemieckim ukazał się w 2006 r. jednocześnie we Francji i w Niemczech.

Zadanie stworzenia podręcznika, który może być wykorzystywany zarówno w polskich, jak i niemieckich szkołach ponadpodstawowych, powierzono Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Zgodnie z założeniami, polskie i niemieckie wydanie podręcznika różni się jedynie wersją językową, natomiast treść, struktura i szata graficzna pozostają identyczne. Uzupełnieniem każdej wersji językowej jest dodatkowy materiał dydaktyczny w postaci zagadnień narodowych, odrębnych dla każdej ze stron.

Pierwszy tom podręcznika "Europa. Nasza historia" obejmuje okres od prehistorii do końca średniowiecza; został zaprezentowany w czerwcu 2016 roku. Drugi tom obejmuje czasy nowożytne - do 1815 roku. Do 2020 roku mają ukazać się kolejne dwa tomy, obejmujące okres do politycznego przełomu w Europie w latach 1989-1990.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt