Logo Polskiego Radia
Print

Ranni na Majdanie ze statusem weteranów

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.11.2017 16:30
  • Ukraina - ranni uczestnicy Majdanu otrzymają status weterana. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Uczestnicy Rewolucji Godności, którzy w starciach z milicją doznali uszczerbku na zdrowiu, otrzymają status weteranów
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Łukasz Kowalski

Osoby, które ucierpiały w wyniku rewolucji godności na przełomie 2013 i 2014 roku na Majdanie Niepodległości w Kijowie, otrzymają status uczestników działań bojowych – zdecydowała we wtorek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy.

Status ten będzie przysługiwał jedynie demonstrantom i nie mogą na niego liczyć funkcjonariusze ówczesnej milicji, milicyjnych oddziałów specjalnych, wojsk MSW oraz armii, którzy zostali ranni w trakcie rewolucji.

- Uczestnicy rewolucji godności, którzy doznali ciężkich, średnich i lekkich obrażeń otrzymają status uczestnika rewolucji godności. Osoby takie dostaną odpowiednie zaświadczenie, które będzie upoważniało do zniżek i innych ulg, takich samych, jakie mają uczestnicy działań bojowych - mówił przed głosowaniem szef parlamentarnej komisji ds. weteranów Ołeksandr Tretiakow.

- Jest to bardzo ważna ustawa, szczególnie w kontekście zbliżającej się czwartej rocznicy rewolucji godności. Jest to szansa na okazanie szacunku uczestnikom rewolucji i ich bliskim - powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij.

241 z 450 posłów za ustawą

Zgodnie z ustawą, którą poparło 241 posłów w 450-osobowym parlamencie, status uczestnika rewolucji godności otrzymają osoby, które udokumentują uzyskanie pomocy medycznej w okresie między 21 listopada 2013 roku i 30 kwietnia 2014 roku.

Rewolucja na Majdanie rozpoczęła się 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Wywołało to protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100, a rannych zostało ok. tysiąca osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt