Logo Polskiego Radia
Print

Jarosław Gowin: nazwa nowej partii to Porozumienie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.11.2017 07:30
  • Nowa partia Jarosława Gowina: Porozumienie.mp3
"Zebraliśmy się po to, żeby zawrzeć porozumienie. Przede wszystkim chodzi o porozumienie między nami a Polakami"
Foto: PAP/Leszek Szymański

- Zawiązujemy dzisiaj porozumienie. Gdy słyszymy słowo porozumienie, to myślimy o zjednoczeniu, pojednaniu, zbliżeniu się - słusznie. Chodzi jednak o coś ważniejszego - mówił Jarosław Gowin podczas Kongresu Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencji Zjednoczeniowej Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych.

- Zebraliśmy się po to, żeby takie porozumienie zawrzeć, nie tylko porozumienie między nami - chociaż to jest wielka wartość. Przede wszystkim chodzi o porozumienie między nami a Polakami. Chcemy zaproponować Polakom uczciwą umowę, że będziemy ciężko pracować dla Polski i kierując się ideałami, które nam przyświecają - ideałami konserwatywnymi, republikańskimi, wolnościowymi chrześcijańskimi, naszą wiarą w siłę i sensowność samorządności - że będziemy Polskę dalej konsekwentnie i głęboko zmieniać - podkreślił Jarosław Gowin.

"Dołączcie do nas"

- Jesteśmy takim dobrym zespołem, mamy selekcjonera, który ma strategiczną wizję, mamy ostrych napastników, mamy solidną defensywę, mamy niezłych środkowych i ta drużyna jest otwarta na porozumienie, otwarta na was wszystkich. Dołączcie do nas - zaapelował lider Porozumienia.

- Zarzuca się nam, że niszczymy demokrację, ale to my przywróciliśmy Polakom wiarę w to, że wybory mają sens, bo miliony Polaków widzą, że nasz rząd konsekwentnie realizuje złożone obietnice nasz rząd konsekwentnie wypełnia porozumienie zawarte przy urnach wyborczych dwa lata temu chociaż oponenci przekonywali nas, że to niemożliwe - powiedział wicepremier.

Dodał, że Zjednoczona Prawica kieruje się dalekosiężną troską o dobro wspólne. "Można się z nimi zgadzać, albo nas krytykować, przyjmujemy to z pokorą, na pewno nie jesteśmy nieomylni. Ale z pewnością to Zjednoczona Prawica przywróciła sens i wagę wyborom, dała impuls do odrodzenia demokracji w jej najistotniejszym wymiarze" - stwierdził Gowin.

Zdaniem wicepremiera w ciągu ostatnich dwóch lat obóz Prawa i Sprawiedliwości i całej Zjednoczonej Prawicy przywrócił Polakom poczucie, że ich głos ma znaczenia, że są współgospodarzami kraju.

"Nie zawsze się zgadzamy, ale..."

Jarosław Gowin w trakcie kongresu skierował "szczególne" podziękowania do Jarosława Kaczyńskiego. Jak podkreślił, lider PiS jest "architektem" koalicji oraz autorem najważniejszych punktów programu obozu rządzącego, takich jak Rodzina 500 plus oraz Mieszkanie plus.

- Nie zawsze się zgadzamy i pewnie też w przyszłości nie unikniemy jakichś sporów, ale chcę żeby pan wiedział, że mamy tutaj wspólnie zaufanie do pańskiego przywództwa - powiedział Gowin, zwracając się do prezesa PiS.

- Liczymy, że dzięki niemu (przywództwu) druga część kadencji będzie obfitować w jeszcze większe sukcesy i że w roku 2019 wspólnie pójdziemy walczyć o przedłużenie mandatu zaufania Polaków, przedłużenie mandatów do dalszych rządów Zjednoczonej Prawicy - mówił lider Polski Razem.

List prezesa PiS

Lider PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników sobotniego Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencji Zjednoczeniowej Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych, który odczytał szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wyjaśnił, dlaczego nie mógł wziąć udziału w "tak istotnym spotkaniu". Zaznaczył, że wpływ na jego absencję miała "siła wyższa, w postaci choroby". "Niezmiernie żałuję" - oświadczył szef PiS.

"Cieszę się, że zakładacie państwo nową partię, która wyłania się nie z podziału, jakiejś istniejącej formacji, ale z twórczego aktu konsolidowania najbliższych sobie ideowo środowisk politycznych. Jeszcze bardziej się cieszę, że to poszerzone o nowe kręgi ugrupowanie, wzmocni i wzbogaci naszą wspólnotę polityczną, jaką stanowi obóz Zjednoczonej Prawicy" - napisał Kaczyński.

Według niego "sprawą najwyższej wagi" jest, aby obóz rządzący stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, "przyciągał" nowych sojuszników oraz "pozyskiwał dla idei naprawy i wydźwignięcia Rzeczpospolitej" coraz więcej Polek i Polaków.

Ten cel, który przed sobą postawiliśmy jest bardzo ambitny, długookresowy, ogromnie trudny do osiągnięcia, ale wbrew temu, co mówią nasi wewnętrzni i zewnętrzni przeciwnicy - możliwy" - wskazał prezes PiS.

By go zrealizować - jak podkreślił Kaczyński - należy spełnić dwa warunki: dobrze rządzić i konsekwentnie podążać, ku wyznaczonemu celowi oraz "być razem bez względu na wszystko".

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt