Logo Polskiego Radia
Print

Kondolencje polskich władz po zamachu w Nowym Jorku

IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.11.2017 20:28
  • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marek Magierowski potępił wczorajszy atak terrorystyczny w Nowym Jorku. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i szef MSZ Witold Waszczykowski składają kondolencje ofiarom zamachu
Nowy Jork - zdjęcie półciężarówki użytej w zamachu na ManhattanieNowy Jork - zdjęcie półciężarówki użytej w zamachu na ManhattaniePAP/EPA/JUSTIN LANE

Premier Beata Szydło złożyła kondolencje poszkodowanym w zamachu w Nowym Jorku. "Łączymy się w bólu z Nowym Jorkiem. Opłakujemy ofiary, jesteśmy z tymi, którzy ucierpieli" - napisała na Twitterze szefowa polskiego rządu. Wezwała jednocześnie do sprzeciwu. "Razem przeciwstawmy się ekstremistom, wszyscy!" - napisała.

Wcześniej kondolencje przekazał także prezydent Andrzej Duda. "Moje myśli i modlitwy są z naszymi przyjaciółmi z Nowego Jorku. Jesteśmy zjednoczeni przeciwko terroryzmowi" - napisał prezydent na swoim koncie na Twitterze.

Również minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przekazał kondolencje. Opublikowano je na profilu MSZ na Twitterze. "Składamy kondolencje i łączymy się w bólu z rodzinami ofiar ataku terrorystycznego" - oświadczył Witold Waszczykowski.

We wtorek, w Halloween, ok. godz. 15 miejscowego czasu zamachowiec wjechał wynajętym pick-upem m.in. w pieszych, biegaczy i rowerzystów na ścieżce rowerowej nad brzegiem rzeki Hudson na Manhattanie. Zginęło co najmniej osiem osób, a 11 zostało rannych. Po przejechaniu ok. 1,5 km sprawca zderzył się z innym pojazdem, wyskoczył z auta i zaczął uciekać, krzycząc "Allahu Akbar!". Policjant postrzelił go w brzuch. Według władz, sprawca działał w pojedynkę. Jak podała nowojorska policja, atak planowany był przez parę tygodni, a zamachowiec pozostawił notatki, w których powołuje się na tzw. Państwo Islamskie.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski jeszcze we wtorek informował, że nie ma doniesień o Polakach wśród ofiar lub poszkodowanych.

Według źródła zbliżonego do dochodzenia, sprawcą jest 29-letni imigrant z Uzbekistanu Sajfullo Sajpow (Sayfullo Saipov), który do USA przyjechał w 2010 roku i miał prawo stałego pobytu w tym kraju. Według władz, sprawca działał w pojedynkę. W liście kondolencyjnym do prezydenta USA Donalda Trumpa prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zadeklarował pomoc tego kraju w śledztwie.

IAR/PAP/dad

tags: Nowy Jork, zamach
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt