Logo Polskiego Radia
Print

Amerykańskie wojska pozostaną w Europie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 21.10.2017 13:53
Liczba 30 tysięcy żołnierzy USA w Europie nie zmniejszy się w najbliższym czasie - zapewnia gen. Ben Hodges
Foto: flickr/The U.S. Army

Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges spodziewa się, że wynosząca obecnie 30 tys. liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących na kontynencie europejskim nie ulegnie na razie zmianie. Jego wypowiedź przytoczyła w sobotę agencja dpa.

Hodges powiedział, że życzyłby sobie zwiększenia liczby żołnierzy w najbliższych dwóch lub trzech latach, jednak jest to uzależnione od dodatkowych środków finansowych. "Jeżeli Stany Zjednoczone traktują (swoją obecność w Europie) poważnie, to wyasygnują duże pieniądze" - zapewnił generał podczas wizyty w Ośrodku Niemiecko-Amerykańskim w Stuttgarcie.

Odnosząc się do relacji krajów NATO z Rosją, Hodges powiedział, że Sojusz "absolutnie" chce, by drzwi pozostały dla Rosji otwarte. Jego zdaniem istnieje kilka obszarów, gdzie "jesteśmy sobie potrzebni". Za jeden z nich uznał walkę z handlem ludźmi.

Jak zaznaczył, Rosja "użyła siły, by zmienić granicę europejskiego kraju". "Tego nie można była zaakceptować" - dodał. Celem NATO jest odstraszanie Rosji, zagwarantowanie bezpieczeństwa wschodnioeuropejskim sojusznikom i ochrona interesów USA.

Nawiązując do manewrów w krajach bałtyckich, Hodges wyjaśnił, że ważne jest, by Sojusz zaznaczał swoją obecność. Rosyjski atak na te państwa jest jednak w jego ocenie "wysoce nieprawdopodobny".

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt