Logo Polskiego Radia
Print

Wlk. Brytania: "bezprecedensowe" zagrożenie atakiem

IAR
Dariusz Adamski 18.10.2017 14:23
  • Poziom zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii jest bezprecedensowy - ostrzega szef brytyjskiego wywiadu MI5, Andrew Parker. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Poziom zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii jest bezprecedensowy - ostrzega szef brytyjskiego wywiadu MI5
Panorama Londynu - zdjęcie ilustracyjnePanorama Londynu - zdjęcie ilustracyjneTheDigitalArtist/Pixabay/CC0 License

Andrew Parker informuje, że w ciągu ostatnich czterech lat udało się powstrzymać dwadzieścia ataków. I ostrzega, że żadne służby nie są w stanie udaremnić każdej próby w przyszłości.

Tego lata na Wyspach Brytyjskich doszło do czterech ataków terrorystów islamskich i jednego zwolennika radykalnej prawicy. Szef MI5 alarmuje: widać gwałtowny wzrost zagrożenia. - To największa dynamika, z jaką spotkałem się w całej mojej karierze - powiedział Andrew Parker, dodając, że w ciągu ostatnich czterech lat udało się powstrzymać dwadzieścia ataków.

Szef MI5 zastrzegł, że żadne służby nie mogą pochwalić się stuprocentową skutecznośćią w udaremnianiu zamachów. Ujawnił też, że obecnie MI5 obserwuje około trzech tysięcy ludzi na Wyspach, każdy może stać się potencjalnym zamachowcem. -Czasem musimy opierać się na promykach światla na czarnym jak smola płótnie. Każdego dnia musimy podejmować decyzje, gdzie przesunąć nasze środki w walce z całym szeregiem ekstremistow - ostrzegł Andrew Parker. Wyjaśnił, że obecnie zagrożenie terroryzmem ma charakter "wielowymiarowy i gwałtownie ewoluujący".

W tym miesiącu na biurko brytyjskiej premier trafi raport oceniający, czy służby mogły zrobić więcej, by zapobiec zamachom takim jak ten w Westminsterze czy na London Bridge.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt