Logo Polskiego Radia
Print

Beata Szydło: nie ma zawodu nauczyciela. To jest służba

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.10.2017 15:54
Premier podkreśliła, że tylko dobra współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców da spodziewane efekty
Premier Beata Szydło i Minister Edukacji  Anna Zalewska podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej  Foto: PAP/Bartłomiej ZborowskiPremier Beata Szydło i Minister Edukacji Anna Zalewska podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Praca nauczyciela jest wielkim poświęceniem - oświadczyła premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów i odznaczeń dla nauczycieli w Kancelarii Premiera.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsi uczniowie z całego kraju odbierają stypendia Prezesa Rady Ministrów, zaś nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji wręczane są odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra edukacji narodowej. 20 nauczycieli otrzymało tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

- W edukacji los nauczyciela i ucznia się splata i wasze sukcesy są także sukcesami waszych wychowawców i nauczycieli. Tych, którzy postanowili poświęcić życie zawodowe, aby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie, wspaniale zmieniać naszą rzeczywistość. Nie ma zawodu nauczyciela - jest służba, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy. To jest wielkie poświęcenie - mówiła premier, zwracając się do nauczycieli i uczniów.

Beata Szydło podkreśliła, że tylko dobra współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców da takie spodziewane efekty. - Tymi efektami jest to, że młodzi Polacy, którzy będą zdobywali coraz lepsze wykształcenie, będą konkurowali ze swoimi kolegami na całym świecie, bez kompleksów i jakichkolwiek zahamowań. Już dzisiaj tacy są. Polska młodzież jest wspaniała, potrafi konkurować w różnych dziedzinach i jest doskonale przygotowana. Ale chcemy, żeby była jeszcze lepsza, żeby swoje talenty wykorzystywała tutaj w Polsce - przyznała premier.

Beata Szydło przyznała, że wprowadzona przez rząd reforma edukacji jest jedną z najtrudniejszych reform przygotowanych przez jej rząd. - To, jaka jest polska szkoła, zależy od wspólnej pracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Wiedzieliśmy, że jedną z najważniejszych reform, jaką musimy przeprowadzić, jest reforma edukacji - podkreśliła.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

PAP/IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt