Logo Polskiego Radia
Print

Stany Zjednoczone występują z UNESCO

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.10.2017 19:18
  • Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Departament Stanu USA oświadczył, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO. Decyzja USA wejdzie w życie 31 grudnia.
Główna siedziba UNESCOGłówna siedziba UNESCOPAP/EPA/YOAN VALAT

Szefowa UNESCO (czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu tej decyzji i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

- Nie była to łatwa decyzja; odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami - poinformował amerykański resort dyplomacji podkreślając, że USA będą starały się "angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji - przyp.red.) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii".

- Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA (...) - oświadczyła Bokowa. Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla multilateralizmu i dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje "uznawanymi międzynarodowo atrybutami" państwowości.

IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt