Logo Polskiego Radia
Print

"Chcemy być ambasadorami Ukrainy w UE i NATO"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.10.2017 16:05
Relacje Polski i Ukrainy tematem spotkania marszałka Senatu i przewodniczącego parlamentu
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem ParubijemMarszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem ParubijemPAP/Jakbub Kamiński

Stosunki polsko-ukraińskie, współpraca wojskowa i handlowa, a także kwestie związane z ukraińską ustawą oświatową były wśród tematów czwartkowej rozmowy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija.

Marszałek Senatu przebywa z wizytą na Ukrainie od środy. - Bardzo miło mi poinformować pana, że nasza wspólna inicjatywa dotycząca nadania imienia księcia Ostrogskiego brygadzie polsko-litewsko-ukraińskiej już stała się faktem – powiedział Parubij na początku spotkania.

Dodał, że kolejna "wspólna dla Polski i Ukrainy" kwestia, którą poruszą, dotyczy gazociągu Nord Stream 2. - Wystosowaliśmy razem z polską stroną list, w którym informujemy, że stanowi to zagrożenie dla naszych krajów – dodał.

Andrij Parubij podziękował ponadto Karczewskiemu za "osobiste zaangażowanie w sprawę kontrowersyjnych wzorów polskich paszportów". - Dzięki pana interwencji udało się tę kwestię, która mogła stanowić potencjalne źródło konfliktu, wyeliminować – podkreślił.

Pierwotnie zapowiedziano, że na wzorach polskiego paszportu może znaleźć się wizerunek cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie, jednak wywołało to kontrowersje w stosunkach z Kijowem. Dlatego szef MSWiA Mariusz Błaszczak zdecydował, że będzie to inskrypcja z wileńskiego grobu Marii Piłsudskiej i postać najmłodszego kawalera Virtuti Militari, obrońcy Lwowa w 1920 r. Antosia Petrykiewicza.

- Rozmawialiśmy o naszych relacjach polsko-ukraińskich, współpracy wojskowej, handlowej, gospodarczej, ale i o naszych relacjach międzyludzkich, mówiliśmy i o tym, że coraz więcej nas łączy - powiedział Karczewski dziennikarzom po spotkaniu. Podkreślił, że omawiano też problemy m.in. dotyczące polsko-ukraińskich przejść granicznych. - Pan Parubij przykłada dużą wagę do tego, by budować nowe i udoskonalać te, które istnieją – zaznaczył.

Karczewski poinformował, że "w budżecie na 2018 r. są zagwarantowane pieniądze na budowę dodatkowego przejścia i że są również przekazane pieniądze na kredyt dla strony ukraińskiej na remont przejść granicznych po stronie ukraińskiej".

Edukacja w języku polskim

Drugi z tematów, jak relacjonował marszałek Senatu, dotyczył ukraińskiej ustawy oświatowej. Nowa ustawa oświatowa przewiduje, że mniejszości narodowe mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być jednak ukraiński.

- Ona niepokoi inne kraje jak Węgry czy Rumunia. My podchodzimy bardzo wstrzemięźliwie do jej zapisów, rozmawiamy na temat możliwości funkcjonowania polskich szkół, nauki języka polskiego tych, którzy czują związek z Polską, czują się również Polakami – powiedział marszałek Senatu.

- Uzyskałem zapewnienie, że młodzież polska będzie mogła uczyć się języka polskiego, polskiej historii, polskiej literatury. To bardzo mnie cieszy. Jeśli chodzi o szczegóły, zadeklarowaliśmy, że dojdzie do spotkania naszych pań ministrów edukacji i one je omówią – poinformował Karczewski.

Dodał, że z tego co wie, ta ustawa ma służyć temu, by młodzież ukraińska uczyła się języka ukraińskiego zamiast posługiwać się językiem rosyjskim, i nie jest skierowana przeciw nauce języka polskiego. - Będziemy zabiegali, by młodzież nie tylko do piątej klasy szkoły podstawowej mogła uczyć się języka polskiego i takie zapewnienie ze strony pana przewodniczącego uzyskałem – podkreślił marszałek Senatu.

Polska ambasadorem Ukrainy

Rozmowy dotyczyły również współpracy między Ukrainą i NATO oraz kłopotów z budową Domu Polskiego we Lwowie. - Pan Parubij obiecał, że będzie wspierał tę budowę i przyśpieszy wydanie zgody na budowę przez władze tu, w Kijowie – poinformował Karczewski.

Jeszcze przed spotkaniem marszałek Senatu podkreślał, że często spotyka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. - Wykorzystujemy każdą okazję, by rozmawiać o naszych trudnych relacjach, o historii, ale i o tym, co dzieje się aktualnie - o tym, jak Ukraina radzi sobie z reformami, jak rozwiązuje swoje problemy wewnętrzne, ale i jak walczy na froncie, bo Ukraina - jak mówi pan przewodniczący - stoi na linii frontu i broni Europy - podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Karczewski.

- My chcemy być ambasadorami Ukrainy w UE i NATO, chcemy, by Ukraina się reformowała i by była rozumiana w Europie - zaznaczył.

W czwartek, po spotkaniu z Parubijem, planowany jest udział marszałka Senatu w uroczystościach nadania Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie imienia prof. Zbigniewa Religi. Karczewski spotka się też w Kijowie z przedstawicielami środowisk polskich.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt