Logo Polskiego Radia
Print

Szef MSZ Węgier: Polska zawsze może liczyć na Węgry

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.10.2017 08:57
Będziemy zawsze głosować przeciwko sankcjom, karom dla Polski – powiedział minister Péter Szijjártó
Péter Szijjártó Foto: EASTNEWS/AP/FOTOLINKPéter Szijjártó Foto: EASTNEWS/AP/FOTOLINK

- Jeśli kiedykolwiek Polska zostanie poddana jakiejś procedurze oskarżenia w Unii Europejskiej czy w innych organizacjach, zawsze może liczyć na Węgry. Będziemy zawsze głosować przeciwko sankcjom, karom dla Polski, bo uważamy to za podwójne standardy – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej uruchomienia specjalnej procedury wobec Polski.

- Polska może zawsze liczyć na Węgry w debatach w Unii Europejskiej i poza Unią – zapewnił Péter Szijjártó w rozmowie wyemitowanej w Polskim Radiu 24, a przeprowadzonej także dla TVP Info przez Krzysztofa Świątka.

Minister odniósł się także do referendum w hiszpańskiej Katalonii. - Jeśli chcemy silnej Unii, potrzebne są nam silne państwa członkowskie. Jeśli je osłabiamy, osłabiamy całą integrację – mówił. Skomentował także reakcję władz hiszpańskich na referendum. - Kwestia Katalonii to wewnętrzne sprawy Hiszpanii. Nie chcemy zabierać głosu i się w to mieszać – stwierdził.

Péter Szijjártó skomentował także kwestię kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej. - Do Unii Europejskiej przybyło 2,5 mln osób, o których nic nie wiemy. Nie zostały one zweryfikowane i stanowią ogromne zagrożenie terrorystyczne, doskonały przyczółek dla terrorystów – stwierdził. Jak ocenił szef węgierskiej dyplomacji, kryzys migracyjny jest bardzo poważnym problemem. - Będziemy zawsze walczyć z nielegalną migracją i będziemy robić wszystko, co leży w naszej mocy, by gwarantować bezpieczeństwo naszym obywatelom – podsumował.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt