Logo Polskiego Radia
Print

Dzień Papieski pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją!"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.10.2017 11:10
  • Justyna Sobocka z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia o XVII Dniu Papieskim.mp3
Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym
Foto: Przemysław Goławski/PR

Pod hasłem ,,Idźmy naprzód z nadzieją!" 8 października obchodzony jest XVII Dzień Papieski. Liczne wydarzenia duchowe i kulturalne odbywają się w całym kraju, ale i w środowiskach polonijnych na świecie. Przeprowadzona zostanie także przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - "Idźmy naprzód z nadzieją" - zaczerpnięte z listu apostolskiego św. Jana Pawła II "Novo millennio ineunte" wydanego zakończenie Roku Jubileuszowego 2000 - jest zaproszeniem do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża-Polaka. Wypowiadając te słowa, św. Jan Paweł II chce nas czynić świadkami nadziei - tłumaczą organizatorzy Dnia Papieskiego. Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, przewodniczącego Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", papieskie słowa nie straciły nic ze swej aktualności. - W tym liście Jan Paweł II, kreśląc plan życia i działania Kościoła dla zbawienia świata i człowieka, zawarł przepiękne słowa o nadziei - że w świecie zjednoczonym z Chrystusem Kościół potrafi pełnić misję, a tą nadzieją jest m.in. młodzież. Papież widział tę nadzieję w jedności. Dzisiaj tej nadziei w świecie, w Europie, w Kościele, w Polsce wszystkim nam jeszcze bardziej potrzeba niż wtedy, gdy św. Jan Paweł II wypowiadał te słowa" - podkreśla kardynał.

W ramach XVII Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski tradycyjnie odbywają się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe. Wydarzenia nawiązują do życia św. Jana Pawła II oraz propagują Jego nauczanie.

Centralne obchody miały miejsce w Warszawie. Rano odprawiona została Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża, transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Sami stypendyści modlili się w intencji darczyńców Fundacji podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, celebrowanej przez Kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św. odbył się także Koncert Galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.

Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. Organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Obchodom w wielu miastach towarzyszą również liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie jak i w formie przedsięwzięć lokalnych. Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi.

Z Justyną Sobocką z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" rozmawia Klaudiusz Madeja.

Źródło: KAI/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt