Logo Polskiego Radia
Print

Na Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych

IAR / PAP
Dariusz Adamski 03.10.2017 18:14
  • Ukraina- na Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Na okupowanym przez Rosję Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych. Połowa z nich to krymscy Tatarzy
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Łukasz Kowalski

Poinformował o tym w ukraińskiej Radzie Najwyższej szef krymskotatarskiego Medżlisu i jednocześnie deputowany do ukraińskiego parlamentu Refat Czubarow. Na półwyspie w ostatnim czasie coraz częściej za kraty trafiają ci, którzy nie godzą się z rosyjską okupacją Krymu.

Jak twierdzi lider krymskich Tatarów - na Krymie praktycznie nie ma dnia, w którym Rosjanie nie nękaliby tatarskich aktywistów i innych proukraińsko nastawionych mieszkańców półwyspu. Odbywają się aresztowania i przeszukania. Zatrzymani oskarżani są o ekstremizm. Refat Czubarow podkreślił, że tak naprawdę ich winą przed rosyjskimi okupantami jest to, że nie uznają okupacji, kochają Krym i są wierni Ukrainie.

Refat Czubarow przemawiając w ukraińskiej Radzie Najwyższej zaznaczył, że w ostatnich miesiącach wiele osób za swoje przekonania zostało skazanych przez Rosjan. Są to m.in. Rusłan Zitułajew, którego skazano na 15 lat więzienia i ukraiński aktywista Wołodymyr Bałuch który ma z kolei spędzić za kratami niemal 4 lata więzienia. Wiceszef tatarskiego medżlisu Achtem Czyjhoz usłyszał we wrześniu wyrok 8 lat pozbawienia wolności. Kolejnego wiceszefa medżlisu Ilmi Umerowa niespełna tydzień temu skazano na 2 lata kolonii karnej. Rosjanie okupują Krym od ponad 3 lat. W zeszłym roku zakazali działalności Medżlisu Tatarów Krymskich, czyli tradycyjnego tatarskiego samorządu.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt