Logo Polskiego Radia
Print

"Prawda to podstawa dobrych relacji z sąsiadami"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 28.09.2017 15:00
  • Konferencja poświęcona "Operacji polskiej" przeprowadzonej przez NKWD w latach 1937-1938 [posłuchaj]
Tymi słowami prezydent Andrzej Duda rozpoczął konferencję pt. "Operacja polska" - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni".
Plakat promocyjnyPlakat promocyjny

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pamięć historyczna jest podstawą w budowaniu tożsamości narodu. "Tylko na prawdzie możemy budować na przyszłość dobre relacje z sąsiednimi państwami. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość" - mówił prezydent podczas przemówienia na konferencji pt. "Operacja polska" - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która odbywa się w Belwederze.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że sprawa ludobójstwa dokonanego przez Związek Radziecki na Polakach jest często pomijana w dyskursie publicznym. Andrzej Duda podkreślił jednocześnie, że ważne jest, aby jednoznacznie zostali wskazani sprawcy tej zbrodni. Prezydent powiedział, że nawet jeśli za zbrodnię ludobójstwa nie było żadnej kary, to jej namiastką powinno być wskazanie kim są sprawcy, a także udokumentowane, opisanie, wyjaśnienie i zbadanie okoliczności tego wydarzenia. "W tym wszystkim nie chodzi o to by budować mur między narodami, ale po to, aby wyciągnąć wnioski z tej trudnej historii. Pamiętajmy o tym po to, by już nigdy coś podobnego nie przyszło komukolwiek do głowy" - mówił Andrzej Duda.

Dwudniowa konferencja jest organizowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Instytut Pamięci Narodowej. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczą w niej m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, a także dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia - Ernest Wyciszkiewicz.

"Operacja polska" NKWD była działaniem inspirowanym przez władze polityczne Związku Radzieckiego wymierzonym w Polaków zamieszkujących na terenie ZSRR. Polegała na masowych mordach na ludziach narodowości polskiej. W okresie od sierpnia 1937 roku do listopada 1938 roku w ramach "operacji polskiej" skazano około 140 tysięcy Polaków, zamordowanych zostało około 111 tysięcy, czyli ponad pięć razy więcej niż w Katyniu. Ponad 100 tysięcy ludzi wywieziono w głąb ZSRR, głównie do Kazachstanu i na Syberię.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt