Logo Polskiego Radia
Print

Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.09.2017 09:15
  • Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu. Relacja Wojciecha Jankowskiego mp3
W Jaremczy, Perle Karpat, odbyły się 10. Polsko - Ukraińskie Spotkania - Historia, Współczesność i Przyszłość
Polsko-Ukraińskie Spotkania w JaremczuPolsko-Ukraińskie Spotkania w JaremczuFoto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Jaremcze - Perła Karpat była w dwudziestoleciu międzywojennym jednym z najpopularniejszych kurortów w Polsce. Obecnie znajduje się na Ukrainie. Miasto nad Prutem nadal jest ulubionym miejscem wypoczynku Ukraińców i turystów zza granicy.

W środowisku ekspertów w zakresie relacji polsko-ukraińskich Jaremcze znane jest również z innego powodu. Odbywają się tu Polsko-Ukraińskie Spotkania - Historia, współczesność i przyszłość. Na jesieni przyjeżdżają do miasta nad Prutem najwybitniejsi historycy, politolodzy, znawcy stosunków międzynarodowych i geopolityki z Polski i Ukrainy. Wspólnie debatują na nad sytuacją regionu, relacjami Polski i Ukrainy, wspólną przeszłością.

W tym roku odbyła się dziesiąta edycja spotkań polsko-ukraińskich. Organizatorami konferencji naukowej są "Kurier Galicyjski" - polski dwutygodnik ze Lwowa, Uniwersytet Podkarpacki z Iwano-Frankiwska (dawniej Stanisławowa) i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie odbyło się w dniach od piętnastego do siedemnastego września. Zadanie było współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2017. Pośredniczyła w finansowaniu konferencji Fundacja Wolność i Demokracja.

Relacja Wojciecha Jankowskiego z "Kuriera Galicyjskiego".

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt