Logo Polskiego Radia
Print

Wspominamy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 14.09.2017 08:49
  • Adam Nowosad wspomina bł. ks.Jerzego Popiełuszkę [posłuchaj]
Duszpasterz ludzi pracy, kapelan warszawskiej "Solidarności" urodził się 70 lat temu w Okopach na Podlasiu
Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Fot. PAP/W. KryńskiKsiądz Jerzy Popiełuszko. Fot. PAP/W. Kryński

Świadek w procesie beatyfikacyjnym księdza Popiełuszki, Adam Nowosad podkreśla, że Msze za Ojczyznę odprawiane przez kapłana w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie po wprowadzeniu stanu wojennego, dawały ludziom poczucie wolności.

Adam Nowosad przypomina, że kapłan za swoją działalność był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany przez bezpiekę. Miał 37 lat.

W 2010 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, jako męczennik za wiarę. Dotychczas jego grób odwiedziło 20 milionów osób z całego świata, wśród nich prezydenci i premierzy wielu krajów. Trwa jego proces kanonizacyjny. Dziś mija 5. rocznica domniemanego uzdrowienia chorego na białaczkę 56-letniego mężczyzny z Francji za przyczyną tego męczennika. Uznanie cudu przez Stolicę Apostolską umożliwi wyniesienie na ołtarze błogosławionego księdza Popiełuszki

W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się jego grób, sprawowana będzie msza święta dziękczynna z prośbą o rychłą kanonizację tego duchownego.

Ksiądz Popiełuszko podczas comiesięcznych mszy świętych za Ojczyznę nawoływał, aby nie dać się sprowokować i "Zło dobrem zwyciężać". Ksiądz Jan Sikorski, który po zamordowaniu przez bezpiekę ks. Popiełuszki, kontynuował sprawowanie mszy za Ojczyznę, przypomina, że gromadziły one tłumy wiernych. "Zobaczyłem co tam dzieje się, jakie było to ogromne i symboliczne dla całego narodu przeżycie. Z drugiej strony byłem świadomy tej straszliwej propagandy, która wokół ks. Popiełuszki była rozgłaszana, bałem się o to, co może się z nim stać" - wspomina w rozmowie z IAR ks. Sikorski. Podkreśla, że błogosławiony kapłan to symbol wierności Bogu i prawdzie.

Od 1980 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko pełnił posługę w parafii świętego Stanisława Kostki w Warszawie. 18 października 1984 roku został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W 2010 roku papież Benedykt XVI beatyfikował go.

Dotychczas grób ks. Popiełuszki odwiedziło 20 milionów osób z całego świata, wśród nich i prezydenci i premierzy wielu krajów. Trwa jego proces kanonizacyjny. Dziś mija 5. rocznica domniemanego uzdrowienia chorego na białaczkę 56-letniego mężczyzny z Francji za przyczyną tego męczennika. Uznanie cudu przez Stolicę Apostolską umożliwi wyniesienie na ołtarze błogosławionego księdza Popiełuszki.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt