Logo Polskiego Radia
Print

Koronacja kopii Obrazu Czarnej Madonny na Kahlenbergu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.09.2017 18:34
Na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, miała miejsce symboliczna koronacja kopii Obrazu Czarnej Madonny z Częstochowy
Senator Anna Maria Anders, Minister Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP i Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w WiedniuSenator Anna Maria Anders, Minister Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP i Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w WiedniuFoto: Instytut Polski w Wiedniu

W 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz 34. rocznicę obecności Ojca Św. Jana Pawła II na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, miała miejsce symboliczna koronacja kopii Obrazu Czarnej Madonny z Częstochowy – Matki Boskiej Kahlenberskiej – w unikalnej perłowej sukni. W uroczystościach udział wzięli mi.in. Minister Krzysztof Szczerski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz Minister Anna Maria Anders – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marszałek Senior Józef Zych oraz Senatorowie Andrzej Pająk i Jacek Fedorowicz. Jednym z współorganizatorów obchodów był Instytut Polski w Wiedniu.

Uroczystości na wzgórzu Kahlenberg, w historii znanym również jako Łysa Góra, z której król Jan III Sobieski dowodził wojskami polsko-austriacko-niemieckimi podczas Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku, rozpoczęły się od złożenia kwiatów w kaplicy Jana III Sobieskiego przy Kościele pw. św. Józefa przez przybyłe z Polski delegacje oraz przedstawicieli Ambasady RP, Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

Podczas Mszy Św. celebrowanej przez biskupa Wiesława Śpiewaka CR, biskupa diecezji Hamilton na Bermudach, biskupa Łukasza Mirosława Buzuna OSPPE, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej oraz ks. Bernharda Backovskiego CanReg, opata oraz primiceriusza Opactwa w Klosterneuburgu, nad kopią wizerunku Ikony Jasnogórskiej zawisła korona wykonana ze złota, będącego ofiarą wiernych i parafian kościoła. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewnił Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

/

Po Mszy Św. wszystkich przybyłych gości, w szczególności zaś licznie zgormadzoną Polonię powitał gospodarz uroczystości ks. Rektor Roman Krekora, jak również chargé d'affaires Monika Szmigiel Turlej. Minister Krzysztof Szczerski przekazał zgromadzonym przesłanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich Państwa od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i podziękować za Państwa obecność na Kahlenbergu i opiekę nad tym wyjątkowym miejscem, które można nazwać latarnią polskiej dumy narodowej w Austrii. Jest to szczególne miejsce dla Polaków i dla Polski.” – mówił podczas swego wystąpienia Minister Szczerski – „To miejsce świadczy o wspomnianym podczas kazania polskim czynie, który zawsze wyrastał z głębokiej wiary, ponieważ polski patriotyzm jest osadzony w wierze i w ufności w Opatrzność Bożą i Opiekę Matki Boskiej”. Na zakończenie swojego wystąpienia Minister Szczerski zaprosił zgromadzonych gości do uczczenia minutą ciszy przypadającej 10 września kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

„Dzisiejsza Msza Św. to dla mnie wybitny i święty moment. To piękna uroczystość." – mówiła Minister Anders, która podkreśliła również ogromną rolę Polonii – „Polonia jest niezwykle ważna dla Polski, a Polska jest ważna dla Polonii. Ponieważ tym, co najbardziej zagraża nam w dzisiejszym świecie, jest terroryzm, należy dziś pomodlić się również o pokój, dlatego w 16. rocznicę zamachu terrorystycznego na WTC w Nowym Jorku, która przypada 11 września, uczcijmy również minutą ciszy pamięć ofiar terroryzmu na świecie” – mówiła Pani Minister.

/

„To dla mnie ogromny zaszczyt, że Instytut Polski w Wiedniu jest zaangażowany w organizację uroczystości na Kahlenbergu. Każdego roku upamiętniany jest tutaj niezwykle ważny historycznie moment – obrony chrześcijańskiej Europy przed natarciem Imperium Osmańskiego, z wszystkimi jej wartościami, które dzięki zwycięstwu króla Jana III Sobieskiego, przetrwały do dziś. Koronacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która miała miejsce dzisiaj w Kościele na Kahlenbergu, jest najlepszym przykładem silnych wartości chrześcijańskich, na których zbudowana jest polska tożsamość narodowa.” – zaznaczył w niedzielę dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

Obchody uświetnił konny pokaz husarii oraz innych grup rekonstruktorskich. Po Mszy Św. odbyły się również dożynki z okazji Święta Imienia Maryi w wykonaniu Zespołu Góralskiego „Podhalanie” z Wiednia oraz innych grup z Austrii i Polski. Zgromadzonym gościom zaprezentowali się również uczestnicy Biegów Historycznych.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt