Logo Polskiego Radia
Print

Protest przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 04.09.2017 12:00
  • Minister Edukacji Anna Zalewska o protestach ZNP [posłuchaj]
  • Szef ZNP Sławomir Broniarz o reformie oświaty [posłuchaj]
Pikietę przeciwko reformie edukacji likwidującej gimnazja zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego
Foto: PAPFoto: PAP

Pod hasłem "Wspólnie dla szkoły" kilkaset osób protestowało przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pikietę przeciwko reformie edukacji likwidującej gimnazja zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Szef ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że wprawdzie zmiany zostały już wprowadzone w życie, ale nauczyciele i rodzice domagają się rozmów i poprawieniem reformy:

Wśród protestujących byli rodzice uczniów, którzy mieli iść w tym roku do gimnazjów, ale też przeciwnicy zmiany w podstawie programowej.

Uczestnicy pikiety skandowali "Chcemy edukacji, a nie indoktrynacji". Wśród transparentów z hasłami przeciwko reformie były też flagi innych związków jak OPZZ, a także Komitetu Obrony Demokracji, organizacji lewicowych i walczących o prawa homoseksualistów. Wśród uczestników byli także posłowie sejmowych i pozaparlamentarnych partii opozycji.

Protesty są wpisane w demokrację - w ten sposób minister edukacji Anna Zalewska odniosła się do pikiety ZNP przed siedzibą MEN.

Anna Zalewska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że reforma stała się faktem i jest nieodwracalna. "Mam nadzieję, że będziemy razem - ZNP, rodzice, nauczyciele - przy tej reformie, że będziemy ją monitorować i poprawiać" - podkreśliła minister. "Na tym polegają duże zmiany, że nie wystarczy ich dokonać, ale trzeba także być przy nich, monitorować, wyciągać wnioski i poprawiać" - dodała Anna Zalewska. Szefowa MEN wypowiadała się jeszcze przed dzisiejszą pikietą.

Minister Zalewska zaznaczyła, że ma wypracowaną formułę spotkań ze związkami zawodowymi i rodzicami. "Wykrzykiwanie różnego rodzaju haseł na ulicy jest oczywiście dialogiem, bo to też jest komunikat, tylko dialogiem ulicznym. Wolałabym, żebyśmy te wszystkie kwestie rozstrzygali na tych naszych systematycznych spotkaniach" - powiedziała Anna Zalewska.

Od 1 września obowiązuje nowy ustrój szkolny. Wróciła 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpiła dwustopniowa szkoła branżowa. Rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów.

IAR/KS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt