Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina świętuje 26 lat niepodległości

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 24.08.2017 16:20
  • Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich
Ulicami Kijowa przeszła parada wojskowa, a prezydent podkreślał prozachodni kierunek rozwoju kraju
pixabay.com/CC0 Public Domain
Ukraińcy świętują 26 - lecie swojej niepodległości. Z tej okazji w Kijowie przeszła parada wojskowa. Obecny na niej ukraiński prezydent podkreślał prozachodni kierunek rozwoju swego kraju. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele państw NATO.
W defiladzie uczestniczyło 4,5 tysiąca żołnierzy, w ich szeregach również ci, którzy biorą udział w walkach na wschodzie kraju. Ulicą Chreszczatyk maszerowali również wojskowi z państw sojuszniczych, w tym z Polski. Petro Poroszenko witał obecnych na trybunie ministrów obrony zaprzyjaźnionych krajów - w tym szefa Pentagonu Jamesa Mattisa i polskiego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Ukraiński prezydent podkreślał osiągnięcia Ukrainy w 26 roku swojej niepodległości - m.in. zniesienie wiz do Unii Europejskiej i ostateczną ratyfikację umowy stowarzyszeniowej ze Wspólnotą. Jak zaznaczył, przed Ukrainą jest tylko jedna droga - szeroka euroatlantycka autostrada, która wiedzie do członkostwa w Unii i NATO.
Jako sukces Ukrainy Petro Poroszenko wymienił też modernizację ukraińskiej armii. Podczas uroczystości minutą milczenia uczczono poległych w wojnie w Donbasie. Prezydent Ukrainy przypomniał o ciągłym zagrożeniu ze strony Rosji.
Rosja nie chce sukcesów Ukrainy. Ona w ogóle nie uznaje Ukrainy.
26 lat temu 24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukraińskiej
Socjalistycznej Republiki Radzieckiej uchwaliła Akt Niepodległości,
zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendu.

Ukraińcy świętują 26 - lecie swojej niepodległości. Z tej okazji w Kijowie przeszła parada wojskowa. Obecny na niej ukraiński prezydent podkreślał prozachodni kierunek rozwoju swego kraju.

W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele państw NATO. W defiladzie uczestniczyło 4,5 tysiąca żołnierzy, w ich szeregach również ci, którzy biorą udział w walkach na wschodzie kraju. Ulicą Chreszczatyk maszerowali również wojskowi z państw sojuszniczych, w tym z Polski.

Prezydent Petro Poroszenko witał obecnych na trybunie ministrów obrony zaprzyjaźnionych krajów - w tym szefa Pentagonu Jamesa Mattisa i polskiego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Ukraiński prezydent podkreślał osiągnięcia Ukrainy w 26 roku swojej niepodległości - m.in. zniesienie wiz do Unii Europejskiej i ostateczną ratyfikację umowy stowarzyszeniowej ze Wspólnotą. Jak zaznaczył, przed Ukrainą jest tylko jedna droga - szeroka euroatlantycka autostrada, która wiedzie do członkostwa w Unii i NATO. Jako sukces Ukrainy Petro Poroszenko wymienił też modernizację ukraińskiej armii.

Podczas uroczystości minutą milczenia uczczono poległych w wojnie w Donbasie. Prezydent Ukrainy przypomniał o ciągłym zagrożeniu ze strony Rosji. Rosja nie chce sukcesów Ukrainy. Ona w ogóle nie uznaje Ukrainy. 26 lat temu 24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum.

Z Wojciechem Konończukiem z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt