Logo Polskiego Radia
Print

Terroryści szykowali w Hiszpanii zamach na wielką skalę

IAR / PAP
Dariusz Adamski 19.08.2017 10:42
  • Barcelona wspomina ofiary czwartkowego zamachu terrorystycznego. Jak mieszkańcy stolicy Katalonii oddają hołd zabitym, o tym z Barcelony specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski (IAR)
Hiszpańskie media twierdzą, że zamachy w Katalonii mogły pochłonąć więcej ofiar
Barcelona: ludzie oddają hołd ofiarom ostatnich ataków terrorystycznychBarcelona: ludzie oddają hołd ofiarom ostatnich ataków terrorystycznychPAP/EPA/QUIQUE GARCIA

Ujawniono, że akty terroru przyspieszył środowy wybuch gazu w domu w Alcanar, w którym mieściła się baza terrorystów.

Telewizja TVE24, powołując się na policyjne źródła, poinformowała, że dom w nadmorskiej miejscowości Alcanar, w którym w środę doszło do eksplozji, był miejscem, gdzie dżihadyści opracowali plan ataków w Barcelonie i Cambrils.

"Wszystko wskazuje na to, że niespodziewana eksplozja gazu w budynku w Alcanar doprowadziła do zmiany planów terrorystów odnośnie zamachów i przyspieszenia realizacji ataków" - poinformowała TVE24.

Według reporterów telewizji 12-osobowa grupa Marokańczyków i obywateli Hiszpanii pochodzenia marokańskiego planowała dokonanie na terenie Katalonii zamachów przy użyciu butli gazowych. Ich eksplozje mogły doprowadzić do znacznie większej liczby ofiar niż zamachy w Barcelonie i Cambrils.

Policja przeszukała mieszkanie domniemanego zamachowca z Barcelony

Kilkadziesiąt butli z gazem

Już w czwartek na krótko po zamachu na barcelońskich Las Ramblas, gdzie kierowca zamachowiec staranował na odcinku pół kilometra kilkuset pieszych, śledczy odnotowali, że akt terroru mógł mieć związek z wybuchem gazu w Alcanar. Ustalono, że dżihadyści zgromadzili tam kilkadziesiąt butli gazowych. Około 20 z nich strażacy wydobyli ze zniszczonego budynku.

W efekcie eksplozji w Alcanar zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych. W sobotę nad ranem policja potwierdziła, że obie ofiary śmiertelne to terroryści. Ciało drugiego z nich zostało wydobyte spod gruzów dopiero w piątek wieczorem.

Wielu ciężko rannych

"Marokańska grupa" pierwszy zamach przeprowadziła w czwartek na Las Ramblas w Barcelonie, w efekcie, którego zginęło co najmniej 13 osób, a 130 zostało rannych. Kilka osób wciąż uznawanych jest za zaginione.

Według informacji hiszpańskich mediów stan 17 poszkodowanych na barcelońskim deptaku jest krytyczny, zaś w przypadku 28 osób określany jest jako "bardzo ciężki".

W piątek nad ranem policja zastrzeliła domniemanego kierowcę furgonetki z barcelońskiego zamachu w miejscowości Cambrils, a także czterech jego wspólników. Terroryści wjechali tam autem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń.

Łącznie hiszpańska policja zabiła pięciu terrorystów i aresztowała czterech. Trzech członków grupy, która jest powiązana z samozwańczym Państwem Islamskim, wciąż jest poszukiwanych.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt