Logo Polskiego Radia
Print

Były kanclerz Niemiec dyrektorem rosyjskiego Rosnieftu?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.08.2017 17:09
Propozycję powołania Gerharda Schroedera do zarządu Rosnieftu zawiera dekret premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnewww.commons.wikimedia.org/Russavia

Polityk SPD zajmuje już kierownicze stanowisko w spółce Nord Stream - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Zgodnie z propozycją były kanclerz Niemiec miałby zostać jednym z niezależnych dyrektorów koncernu. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do 11 członków. Akcjonariusze Rosnieftu podejmą ostateczną decyzję pod koniec września.

Obecnie niezależnymi dyrektorami koncernu są Oleg Wjugin, Donald Humphreys i Matthias Warnig. Państwo rosyjskie reprezentują we władzach spółki: szef koncernu Igor Sieczyn, doradca Kremla Andriej Biełousow i minister energetyki Aleksandr Nowak.

"Der Spiegel" przypomina, że Sieczyn i Gerhard Schroeder są od lat przyjaciółmi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w związku z naruszaniem przez Moskwę suwerenności Ukrainy

70 proc. akcji Rosnieftu należy do Rosneftegaz OJSC, czyli spółki akcyjnej w całości należącej do Federacji Rosyjskiej, a 19 proc. stanowi własność BP Russian Investments, czyli spółki naftowej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Pozostałe 11 proc. jest przedmiotem obrotu giełdowego.

Gerhard Schroeder wielokrotnie krytykował europejskie i amerykańskie restrykcje wobec Rosji, nawołując do normalizacji stosunków z tym krajem. Polityk SPD kierował niemieckim rządem w latach 1998-2005. Po wyborczej porażce odszedł z czynnej polityki i zaangażował się we wspieranie niemiecko-rosyjskich kontaktów biznesowych.

PAP/dad

tags: Rosja, Rosnieft
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt