Logo Polskiego Radia
Print

IPN będzie szukał na Ukrainie grobów żołnierzy Legionów

IAR
Dariusz Adamski 11.08.2017 19:22
Eksperci IPN wezmą udział w poszukiwaniach na Ukrainie grobów żołnierzy I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas otwarcia wystawy "Operacja antypolska NKWD" w gmachu Poczty Polskiej w WarszawiePrezes IPN Jarosław Szarek podczas otwarcia wystawy "Operacja antypolska NKWD" w gmachu Poczty Polskiej w WarszawiePAP/Marcin Obara

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek poinformował, że eksperci Instytutu wezmą udział w poszukiwaniach w Kostiuchnówce na Ukrainie grobów legionistów Józefa Piłsudskiego. Z prośbą o współpracę do strony polskiej zwróciła się ukraińska firma archeologiczna, która w czerwcu uzyskała zezwolenie ukraińskiego Ministerstwa Kultury na prace na Wołyniu.

Jarosław Szarek w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że udział polskich archeologów w pracach otworzy nowe możliwości. Przypomniał, że w Kostiuchnówce, która jest miejscem walk wszystkich trzech Brygad Legionów Polskich w lipcu 1916 roku, od wielu lat są prowadzone prace poszukiwawcze oraz prace mające przywrócić pierwotny wygląd zniszczonym cmentarzom Legionów. Od lat zaangażowani są w nie polscy harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP.

Doktor Jarosław Szarek podkreślił, że Kostiuchnówka jest jednym z miejsc, gdzie mogą być kontynuowane wspólne prace polsko-ukraińskie. Te poszukiwania są - jak mówił prezes IPN - "niekonfrontacyjne", ponieważ dotyczą wydarzeń z 1916 roku, a nie tego najbardziej bolesnego okresu w relacjach polsko-ukraińskich, jakim jest ludobójstwo na Wołyniu w 1943 roku i potem w Małopolsce Wschodniej.

Kwestia poszukiwania miejsc pochówków i upamiętniania Polaków na Ukrainie i Ukraińców w Polsce jest przedmiotem toczącej się między stronami dyskusji.

Pod koniec kwietnia z powodu demontażu nielegalnie, według polskich władz, wniesionego na cmentarzu w podkarpackich Hruszowicach pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945, Ukraina wstrzymała prace poszukiwawcze prowadzone na jej terenie przez specjalistów IPN. Eksperci szukali między innymi polskich ofiar z okresu II wojny światowej.

W maju prezes IPN Jarosław Szarek i wiceminister ukraińskiego MSZ Wadyma Prystajka rozmawiali w Kijowie o wypracowaniu wspólnego mechanizmu upamiętniania. Polska strona zadeklarowała gotowość przedstawienia listy miejsc pamięci narodowej. Jednak strona ukraińska poinformowała podczas czerwcowego spotkania we Lwowie, że potrzebuje na jej sporządzenie około roku.

Rozegrana w dniach 4-6 lipca 1916 roku bitwa pod Kostiuchnówką była kulminacją trwającej od jesieni 1915 roku kampanii wołyńskiej. W starciu, w którym 3 legionowe brygady pod dowództwem Józefa Piłsudskiego skutecznie odpierały przeważające liczebnie wojska rosyjskie, poległo lub zostało rannych około 2 tysięcy polskich żołnierzy. Bitwa pod Kostiuchnówką przyczyniła się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej przed 1918 rokiem.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt