Logo Polskiego Radia
Print

Moskiewski sąd wysłał dziennikarza do łagru

IAR
Dariusz Adamski 10.08.2017 21:57
Moskiewski sąd skazał na trzy i pół roku pozbawienia wolności dziennikarza portalu informacyjnego RBK
Krystian Dobuszyński/IAR

Aleksandr Sokołow został oskarżony o działalność ekstremistyczną, mającą na celu obalenie legalnych władz.

W tym samym procesie na cztery lata zostali wysłani do łagrów dwaj działacze organizacji „Na rzecz władzy odpowiedzialnej”: Cyryl Barabasz i Walery Parfionow. Natomiast pisarz Jurij Muchin, znany z antypolskich publikacji, został skazany na cztery lata pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Dziennikarz Aleksandr Sokołow został aresztowany w 2015 roku. Organy ścigania zarzuciły mu działalność zmierzającą do „zdestabilizowania sytuacji politycznej w państwie i obalenia władzy”. Organizacja „Na rzecz władzy odpowiedzialnej”, z którą związał się Sokołow, to spadkobierczyni zdelegalizowanej w 2010 roku Armii Woli Narodu, którą Prokuratura Generalna uznała za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i ładu publicznego.

W obronie kolegi stanęło ponad 300 dziennikarzy i organizacje monitorujące wolność prasy. W ocenie obrońców praw człowieka, jego proces był związany z publikacjami, dotyczącymi korupcji przy budowie kosmodromu „Wastocznyj”. Natomiast nikt nie ujął się za Jurijem Muchinem, który był szefem zdelegalizowanej Armii Woli Narodu i założycielem późniejszego ugrupowania „Na rzecz władzy odpowiedzialnej”. Muchin wielokrotnie w swoich publikacjach krytykował Kreml i domagał się publicznego rozliczenia polityków oraz urzędników państwowych. Był też propagatorem teorii historycznych, wybielających postać Józefa Stalina. To on napisał książkę „Szumowiny historii”, w której znieważał Polaków i negował odpowiedzialność ZSRR za zbrodnie katyńską.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt