Logo Polskiego Radia
Print

Jest ustawa powołująca Państwową Służbę Ochrony

IAR
Dariusz Adamski 31.07.2017 18:02
  • Rząd przyjął projekt ustawy, powołującej Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. O szczegółach - Mariusz Pieśniewski (IAR)
Rząd przyjął projekt ustawy, powołującej Państwową Służbę Ochrony w miejsce Biura Ochrony Rządu - poinformowało MSWiA
Funkcjonariusze BORFunkcjonariusze BORLukas19902/Wikimedia Commons/CC

Powstanie nowej służby to efekt audytu w BOR, przeprowadzonego w grudniu 2015 roku. Nowa formacja - Państwowa Służba Ochrony - ma być większa i z większymi uprawnieniami. Według zapisów projektu ustawy powołującego PSO, kandydaci na jej funkcjonariuszy mieliby przechodzić ścisłą weryfikację włącznie z badaniem wariografem. Państwowa Służba Ochrony ma mieć silniejszą pozycję niż inne służby, otrzymać uprawnienia do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych wobec osób, które mogą zagrażać ochranianym przez PSO ważnym osobom w państwie.

Zakres działania służby miałby być mniejszy za granicą, niż zakres działań BOR, ale większy w kraju. Ochronę polskich przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą wykonywałaby Żandarmeria Wojskowa. Ochroną PSO objęte zostałyby wszystkie budynki rządowe w kraju za wyjątkiem budynków Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowane jest też zwiększenie liczebności funkcjonariuszy tej służby.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt