Logo Polskiego Radia
Print

UE zgodna co do kolejnych sankcji wobec Rosji

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.07.2017 09:45
  • Wstępna zgoda w Unii Europejskiej na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. Relacja Beaty Płomeckiej.mp3
Jest wstępna zgoda UE na kolejne sankcje wobec Rosji w związku z turbinami gazowymi Siemensa dostarczonymi na Krym
pixabay.com/Public Domain/CC0

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję w związku z turbinami gazowymi Siemensa dostarczonymi na Krym. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że wczoraj, na zamkniętym posiedzeniu ambasadorów z państw członkowskich, zapadła decyzja o rozszerzeniu restrykcji.

Siemens twierdzi, że cztery turbiny, które dostarczył w ramach realizacji projektu w południowej Rosji, zostały nielegalnie przeniesione na półwysep.

Unia nałożyła sankcje na Krym po rosyjskiej aneksji wiosną 2014 roku. Europejskie firmy mają zakaz prowadzenia interesów z tymi na półwyspie i dostarczania swoich technologii. Odnalezione turbiny Siemensa na Krymie wywołały oburzenie i pojawiły się apele o nałożenie nowych sankcji dyplomatycznych.

Ambasadorowie unijnych krajów jednomyślnie zgodzili się, by restrykcjami objąć czterech Rosjan i trzy rosyjskie firmy. Kogo dokładnie, tego nie ujawniono. Do zatwierdzenia tej decyzji potrzebna jest jeszcze zgoda przedstawicieli unijnych rządów.

Bruksela oczekuje, że nowe sankcje zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu. Rozszerzona wtedy zostanie czarna lista licząca obecnie 150 osób, które mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane konta w europejskich bankach. Są na niej separatyści z Krymu, rosyjscy politycy i wojskowi. Restrykcjami jest objętych także 37 firm i organizacji, których europejskie aktywa również są zamrożone.

PAP/IAR/ho

tags: Rosja, sankcje, UE
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt