Logo Polskiego Radia
Print

Poroszenko wzywa Rosję do przerwania działań w Donbasie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.07.2017 22:49
Prezydent Petro Poroszenko wezwał Rosję do "bezzwłocznego przerwania agresywnych działań" w Donbasie
Przywódcy Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji tworzący tzw. Czwórkę Normandzką Foto: PAP/EPA ZURAB KURTSIKIDZE & Maurizio Gambarini & IAN LANGSDON/POOL & ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL/POOLPrzywódcy Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji tworzący tzw. Czwórkę Normandzką Foto: PAP/EPA ZURAB KURTSIKIDZE & Maurizio Gambarini & IAN LANGSDON/POOL & ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL/POOL

Podczas telekonferencji przywódców "normandzkiej czwórki" (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) prezydent Petro Poroszenko wezwał w poniedziałek Rosję do "bezzwłocznego przerwania agresywnych działań" w Donbasie - podały służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

W poniedziałkowej telekonferencji w tzw. formacie normandzkim uczestniczyli wraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Francji Emmanuel Macron, który po raz pierwszy zastąpił w rozmowach w tym formacie poprzedniego prezydenta Francois Hollande'a. Rozmowa przywódców w tzw. formacie normandzkim, jak określane są kontakty czterech państw ws. uregulowania konfliktu w Donbasie, trwała około dwóch godzin.

Poroszenko: najbardziej krwawe dni w na wschodzie Ukrainy

Według Poroszenki ostatnie dni w bieżącym miesiącu należały do "najbardziej krwawych" w 2017 roku w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Prezydent Ukrainy wezwał również Rosję, by przerwała "dostawy broni na okupowane terytoria" - głosi komunikat.

Przekazano w nim, że podczas telekonferencji prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin i Poroszenko wysłuchali raportu szefów specjalnej misji OBWE w Donbasie: Ertugrula Apakana i Alexandra Huga. Przywódcy uzgodnili kontynuowanie prac nad "mapą drogową" wdrożenia porozumień mińskich.

Poroszenko podkreślił w trakcie rozmowy, że Kijów nalega na uwolnienie "wszystkich zakładników, w tym tych, którzy są bezprawnie przetrzymywani na terytorium Rosji". Wymienił nazwiska reżysera Ołeha Sencowa, skazanego w Rosji na 20 lat kolonii karnej za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych oraz dziennikarza Romana Suszczenki, oskarżonego o szpiegostwo.

Stanowisko Kremla bez delikatnych kwestii

W trakcie telekonferencji "(prezydent Rosji) Władimir Putin dokładnie i szczegółowo przedstawił rosyjskie podejście we wszystkich kluczowych postanowieniach porozumień (mińskich)" - poinformowano w oświadczeniu służb prasowych.

Kreml przekazał, że szefowie specjalnej misji OBWE na wschodzie Ukrainy, Ertugrul Apakan i Alexander Hug, przedstawili przywódcom raport na temat stanu zapewnienia rozejmu na linii rozgraniczenia walczących w Donbasie stron. Raport dotyczył również "innych aspektów działalności obserwatorów OBWE".

"Uzgodniono dalsze kontakty, w tym na najwyższym szczeblu" - poinformowały służby prasowe rosyjskiego prezydenta.

***

Na początku lipca Macron rozmawiał z Putinem i Merkel o konflikcie w Donbasie, gdy cała trójka przywódców brała udział w szczycie G20 w Hamburgu.

Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina tworzą tzw. czwórkę normandzką, istniejącą od czerwca 2014 roku. Cztery kraje zabiegają o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Donbasie wywołanego wsparciem Moskwy dla prorosyjskich separatystów. Dzięki dyplomatycznym zabiegom w lutym 2015 roku podpisano porozumienie mińskie zawierające plan rozwiązania kryzysu. Ustalenia z Mińska nie są jednak realizowane. W konflikcie zginęło dotychczas 10 tys. osób.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt