Logo Polskiego Radia
Print

Rosyjska armia stawia na jednostki bezzałogowe

IAR
Dariusz Adamski 22.07.2017 15:53
  • Rosyjskie MON zaprezentowało już roboty bojowe, zdalnie sterowane działa, a teraz zapowiada budowę bezzałogowych samolotów i śmigłowców. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosjanie chcą budować bezzałogowe samoloty i śmigłowce. "Prace trwają nad jednostkami wszelkich typów i gabarytów"
Ka-52 - rosyjski, dwumiejscowy śmigłowiec bojowyKa-52 - rosyjski, dwumiejscowy śmigłowiec bojowy Alex Beltyukov [CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 or GFDL 1.2 ], via Wikimedia Commons

Rosyjskie MON zaprezentowało już roboty bojowe, zdalnie sterowane działa, a teraz zapowiada budowę bezzałogowych samolotów i śmigłowców.

Według dowódcy wojsk obrony powietrzno - kosmicznej generała Wiktora Bondariewa, armia potrzebuje nie tylko zwiadowczych dronów, ale również bezzałogowych samolotów bojowych i transportowych. - Prace trwają nad jednostkami wszelkich typów i gabarytów - oświadczył w trakcie Moskiewskiego Salonu Lotniczego generał Bondariew. W jego ocenie najwartościowszy sprzęt, który w krótkim czasie chciałaby otrzymać rosyjska armia, to konwertoplany. Maszyny tego typu mogą zachowywać się w powietrzu jak śmigłowiec, i jak samolot.

Wcześniej rosyjscy inżynierowie pochwalili się zaawansowanymi pracami nad stworzeniem floty sterowców. Szef koncernu „Rosareosistiemy” Giennadij Werba podkreśla, że pomysł wykorzystania sterowców nie jest utopią. - Uważamy, że tego typu aparaty latające mogą być podstawą nowego systemu transportowego i będą wykorzystywane w regionach, w których nie ma naziemnej infrastruktury, w tym dróg, portów i lotnisk - dodaje ekspert.

W opinii rosyjskich specjalistów statki bezzałogowe i sterowce, to przyszłość lotnictwa nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt