Logo Polskiego Radia
Print

Dzień Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.07.2017 10:15
  • Społeczne obchody upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej.mp3
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Warszawie Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Warszawie polskieradio.pl/Darek Delmanowicz

Działacze Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich, przedstawiciele patriotycznych środowisk oraz mieszkańcy Warszawy upamiętnili ofiary ludobójstwa z 1943 roku na polskich mieszkańcach Wołynia i Galicji Wschodniej.

Społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich Rozpoczęły się uroczystą zmianą warty z udziałem Kampanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Apelem Poległych przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Po zakończeniu Apelu Poległych z Placu Piłsudskiego wyszedł Marsz Kresowy. Na zakończenie marszu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej odprawiona została msza święta w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej.

Uroczystość, którą zororganizował Komitet Ogólnopolskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich, zakończył koncert na Placu Krasińskich w wykonaniu Chóru Echo Kresów z Kędzierzyna Koźla.

Ofiarami mordów dokonanych 74 lata temu przez ukraińskie nacjonalistyczne formacje byli nie tylko Polacy, lecz także Ukraińcy, Żydzi czy Ormianie. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Historycy szacują, że w latach 1943-1944 zamordowano co najmniej 30 tysięcy Polaków. Według części badaczy zginęło znacznie więcej Polaków. W sumie ofiar tego ludobójstwa mogło być około 200 tysięcy.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt