Logo Polskiego Radia
Print

Szef PE: Europie grozi biblijna wędrówka ludów z Afryki

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.07.2017 14:12
  • Przewodniczący PE trzeba zainwestować miliardy w Afrykę. Relacja Piotra Kowalczuka mp3
Antonio Tajani powiedział, że bez zainwestowania miliardów euro na rzecz Afryki, Europie grozi biblijna wędrówka ludów
eu.gov

- Jeśli Europa nie przystąpi do działań na rzecz Afryki, stanie w obliczu "biblijnej wędrówki ludów" z Czarnego Lądu - ostrzegł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Jego zdaniem trzeba zainwestować miliardy euro.

Sprawa migrantów wymaga podejścia polegającego na "interwencji u źródeł" - stwierdził Tajani podczas wizyty we włoskim regionie Marche w piątek wieczorem.

"Nie można dopuszczać do tego, aby migranci wyruszali z Afryki. W przeciwnym razie sytuacja stanie się nie do zniesienia"

- My martwimy się paroma tysiącami migrantów, podczas gdy stoimy w obliczu sytuacji w Afryce, która, jeśli nie będziemy interweniować, doprowadzi do biblijnej wędrówki ludów - powiedział szef PE, cytowany przez Ansę. Włoski polityk dodał: "Miliony osób wyruszą w drogę z Afryki subsaharyjskiej na północ".

"Dlatego - podkreślił - należy interweniować poprzez wyłożenie miliardów euro na Afrykę, by walczyć z ubóstwem, zmianami klimatycznymi, terroryzmem i zagwarantować stabilizację również poprzez dyplomację ekonomiczną i obecność naszych firm". - Nie można dopuszczać do tego, aby migranci wyruszali z Afryki. W przeciwnym razie sytuacja stanie się nie do zniesienia - oświadczył.

Według Tajaniego potrzebna jest strategia wobec Afryki, bo w przeciwnym razie "z każdym miesiącem będzie coraz gorzej".

"Konieczne jest, aby kraje Unii Europejskiej szanowały porozumienie zawarte ws. relokacji uchodźców"

Przewodniczący PE wyraził przekonanie, że konieczne są działania na rzecz ponownego scalenia pogrążonej w chaosie Libii, po - jak zaznaczył - "latach wewnętrznych walk, spowodowanych przez poważny błąd, którym było zabicie Muammara Kadafiego".

Podkreślił, że są tam terroryści i ekstremiści, handlarze ludźmi, bronią i narkotykami. Tajani powtórzył, że wobec kryzysu migracyjnego potrzeba więcej europejskiej solidarności.

- Konieczne jest, aby kraje Unii Europejskiej szanowały porozumienie zawarte w sprawie relokacji uchodźców - dodał.

- Parlament Europejski był bardzo surowy i po naszej interwencji Komisja wszczęła procedurę naruszenia prawa UE wobec trzech państw, co oznacza, że jeśli nie będzie relokacji, zostaną one ukarane finansowo - przypomniał AntonioTajani.

PAP/IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt