Logo Polskiego Radia
Print

Rosja blokuje rezolucję ONZ ws. Korei Północnej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.07.2017 20:00
Rosja zablokowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Północnej - podała agencja AFP
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/KCNA

Rezolucja wzywała do podjęcia "zdecydowanych kroków" wobec Pjongjangu po jego niedawnej próbie z międzykontynentalną rakietą balistyczną.

Według AFP, Rosja sprzeciwiła się przyjęciu rezolucji argumentując, że nie zostało dowiedzione, iż Koreańczycy z Północy rzeczywiście testowali rakietę dalekiego zasięgu. Tymczasem zarówno Stany Zjednoczone, jak i ONZ potwierdziły, że wystrzelona we wtorek rakieta to Hwasong-14, mająca zasięg ponad 6 tysięcy kilometrów.

Także Chiny są przeciwne podejmowaniu zdecydowanych działań wobec Korei Północnej. Wykluczają też możliwość nałożenia na nią sankcji.

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania opowiedziały się za nałożeniem dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Natomiast przedstawiciele Rosji i Chin wezwali wszystkie zainteresowane krajów do poparcia ich wspólnej inicjatywy dotyczącej zakończenia konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Na początku tygodnia Rosja i Chiny zgłosiły wspólną inicjatywę uregulowania konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Decyzję w tej sprawie przedstawili na konferencji prasowej w rosyjskiej stolicy przywódcy obu krajów: Władimir Putin i Xi Jinping. Moskwa i Pekin proponują Pjongjangowi wprowadzenie memorandum na próby z bronią jądrową i rakietami balistycznymi. Natomiast Stanom Zjednoczonym i Korei Południowej - powstrzymanie się od organizowania w rejonie Półwyspu Koreańskiego manewrów wojskowych. Jednocześnie zwaśnione państwa koreańskie mają rozpocząć rozmowy, w których trakcie wypracują zasady pokojowego współistnienia, polegające głównie na zaniechaniu agresywnych działań i prowokacji. Rosyjskie MSZ w specjalnym komunikacie wezwało międzynarodową społeczność do włączenia się w ten proces oraz powstrzymania działań i wypowiedzi, które powodowałyby wzrost napięcia w regionie Półwyspu Koreańskiego. Rosyjska dyplomacja podkreśla też, że Moskwa i Pekin opowiadają się za denuklearyzacją półwyspu.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt