Logo Polskiego Radia
Print

Wielki sukces polskich sił specjalnych w Afganistanie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 30.05.2017 12:30
  • Afgańscy zakładnicy uwolnieni dzięki polskim komandosom. Relacja Agnieszki Drążkiewicz.mp3
11 więźniów więzionych przez talibów zostało odbitych przy współudziale polskich wojsk specjalnych
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (w centrum), dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski (z lewej), dowódca Centrum Operacji Specjalnych - dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica (z prawej) Foto: PAP/Tomasz GzellMinister obrony narodowej Antoni Macierewicz (w centrum), dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski (z lewej), dowódca Centrum Operacji Specjalnych - dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica (z prawej) Foto: PAP/Tomasz Gzell

11 więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand zostało odbitych przez jednostki afgańskich sił, przy współudziale polskich wojsk specjalnych - poinformował dziś podczas konferencji prasowej szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że „to wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie Wojska Specjalne”.

W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił, tzw. trzy czwórki, przy współudziale, wsparciu, i po długim szkoleniu przez polskie wojska specjalne, uwolniły 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów - powiedział minister obrony na konferencji prasowej.

Podał, że chodzi o czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów.

Osoby te przez cztery miesiące były więzione, torturowane, bite, straszliwie traktowane– dodał minister Macierewicz.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że prowincja Helmand jest prowincją, w której wpływy talibów są największe, a operacja, o której mówimy, dotyczyła przejęcia, zdobycia więzienia talibskiego w miejscowości w pełni opanowanej przez tych terrorystów - podkreślił szef MON.

Wkład polskich sił specjalnych w przywracanie pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie jest naprawdę znaczący, ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa tego kraju i olbrzymie znaczenie dla image’u, dla stanowiska i miejsca polskich sił specjalnych wśród wojsk sojuszniczych– powiedział Antoni Macierewicz, dziękując polskim żołnierzom.

Jak powiedział minister, polscy żołnierze „sami nie podejmując walki, pokazali, iż można doprowadzić do działań na rzecz pokoju i spychania do defensywy terrorystów, ratowania ludności cywilnej, przeciwstawiania się fali terroru, która dzisiaj przewala się przez cały świat, a która w dużym stopniu ma swoje źródło m.in. w Afganistanie".

Minister poinformował, że akcja została przeprowadzona dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i przy zaangażowaniu sił USA, które udzieliły wsparcia z powietrza. Dodał, że akcja była przedmiotem osobnej konferencji dowódcy sojuszniczych sił specjalnych w Afganistanie gen. Jamesa Lindera i była szeroko komentowana przez afgańską prasę.

Polscy żołnierze planowali tę akcję, wspierali, pomagali i towarzyszyli siłom afgańskim, sami nie brali udziału w walce. Zaznaczył, że polscy żołnierze w Afganistanie nie podejmują tzw. misji kinetycznych, nie prowadzą bezpośredniej walki - doradzają, uczą, trenują, osłaniają.

Antoni Macierewicz podkreślał, że wkład polskich żołnierzy, polskich sił specjalnych "polega na miesiącach, a nawet już latach treningu i przygotowania jednostek afgańskich", a następnie towarzyszeniu, ewentualnym korygowaniu i zabezpieczaniu realizacji akcji. Dziś wojsko afgańskie w coraz większym stopniu jest w stanie samodzielnie działać i samodzielnie zwalczać terrorystów talibskich - dodał.

Źródło: niezalezna.pl/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt