Logo Polskiego Radia
Print

Inicjatywa Trójmorza priorytetem prezydentury A. Dudy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.05.2017 14:26
Prezydent Andrzej Duda mówił o tym podczas konferencji GLOBSEC 2017 w Bratysławie
Prezydent Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda Foto: polskieradio.pl

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji GLOBSEC 2017 w Bratysławie. W trakcie swojego wystąpienia mówił o roli Europy Środkowej w zapewnianiu światowego bezpieczeństwa, w tym m.in. o wschodniej flance NATO oraz współpracy państw Trójmorza.

Andrzej Duda na konferencji wygłosił przemówienie zatytułowane „Europa Środkowa na globalnej mapie”.

- Polsce zależy na tym, by NATO i UE pozostały jednością; zadaniem Europy Środkowej jest być adwokatem polityki „otwartych drzwi” do UE i NATO. Interesem naszej części Europy jest to, aby nie stać się na trwałe regionem granicznym, ale by rozszerzyć więzi euroatlantyckie na Wschód i na Południe. Dlatego jesteśmy rzecznikami poszerzania stabilności.

Prezydent podkreślił, że Polsce zależy na tym, by zarówno NATO, jak i UE pozostawały jednością.

- Tak jak bezpieczeństwo jest niepodzielne w ramach NATO, tak rozwój Europy ma sens, tylko jeśli pozostanie ona całością – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył również, że praktycznym przejawem wkładu w budowanie światowego pokoju, zaufania politycznego i stabilności ekonomicznej krajów Europy Środkowej jest współpraca grupy państw wschodniej flanki w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, znana pod nazwą "bukareszteńskiej dziewiątki".

Prezydent podkreślił, że drugą formułą współpracy w zakresie rozwoju i spójności w ramach Unii Europejskiej jest Inicjatywa Trójmorza.

- Polska chce być zwornikiem i aktywnym uczestnikiem obu tych formatów regionalnej współpracy w ramach dwóch podstawowych organizacji wspólnoty euroatlantyckiej, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego [...] Zdecydowałem się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury; to inicjatywa o charakterze nie tyle politycznym, co infrastrukturalnym i gospodarczym – mówił prezydent Andrzej Duda.

Organizowana od 2005 roku przez Slovak Atlantic Commission konferencja GLOBSEC jest uznanym forum wymiany i kształtowania poglądów na temat stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z udziałem znaczących postaci świata polityki. Na przestrzeni lat GLOBSEC stała się ważnym forum zajmującym się zagadnieniami bezpieczeństwa z perspektywy regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

PAP/niezalezna.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt