Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent Ukrainy oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

IAR
Dariusz Adamski 21.05.2017 16:28
Prezydent Ukrainy uczcił w Bykowni ofiary stalinowskich czystek. Ukraińcy obchodzą dzień pamięci ofiar politycznych represji
Petro Poroszenko - zdjęcie ilustracyjnePetro Poroszenko - zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/CARSTEN KOALL

Petro Poroszenko złożył też kwiaty na polskich kwaterach, gdzie spoczywają zamordowani z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej.

W tym roku nad Dnieprem obchodzona jest 80 rocznica stalinowskiej wielkiej czystki. Jak podkreślił ukraiński prezydent, las w Bykowni to nie jedyne miejsce, gdzie wypełniano plany masowej eksterminacji ludności. Dodał, że to chyba jednak największa na Ukrainie zbiorowa mogiła, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy niewinnie zabitych. Bykownia, jak podkreślił ukraiński prezydent, to dla Ukraińców miejsce wspólnego bólu z Polakami, bowiem to tu spoczywają także tysiące polskich patriotów zamordowanych z rozkazu Stalina.

Petro Poroszenko podkreślił, że w ciągu ostatnich lat Ukraina ostatecznie zerwała z sowiecką przeszłością. Jak zaznaczył, w jego kraju prowadzona jest dekomunizacja, w ramach której mapa Ukrainy została oczyszczona z imion jej katów. W naszym kraju nie ma i nie będzie miejsca dla komunistycznych bożków - podkreślił ukraiński prezydent.

Szacuje się że w Bykowni pochowanych może być nawet 100 tysięcy ofiar komunistycznych zbrodni.

IAR/DAD

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt