Logo Polskiego Radia
Print

Krymscy Tatarzy oddali hołd ofiarom deportacji z 1944

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.05.2017 14:55
  • Tatarzy na anektowanym Krymie przez trzy dni wspominali ofiary stalinowskiej deportacji z 1944 roku.mp3
Tatarzy na anektowanym Krymie przez trzy dni wspominali ofiary stalinowskiej deportacji z 1944 roku
Foto: polskieradio.pl

Tatarzy na anektowanym Krymie przez trzy dni wspominali ofiary stalinowskiej deportacji z 1944 roku. W wielu miastach na zajętym przez Rosję półwyspie składano kwiaty w miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed 73 lat i modlono się w intencji tragicznie zmarłych przodków. Deportacje przeprowadzono w dniach 18 - 20 maja 1944 roku. Wysiedlono wtedy z Krymu blisko 200 tysięcy Tatarów.

W Symferopolu kilkadziesiąt osób zgromadziło się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary stalinowskiej deportacji. Przedstawiciele starszyzny apelowali, aby rodzice przekazywali swoim dzieciom pamięć o tragedii narodu tatarskiego.

Wiceprzewodniczący zdelegalizowanego przez Rosję Medżlisu - czyli samorządu narodowego Tatarów - Nariman Dżelal twierdzi, że na anektowanym półwyspie trwa tak zwana "cicha deportacja", mająca polegać na represjonowaniu Tatarów, którzy pozostali lojalni wobec Ukrainy. W jego ocenie, władze chcą w ten sposób zmusić tych, którzy nie zaakceptowali rosyjskiej aneksji, do puszczenia Krymu.

"Większość Tatarów krymskich znajduje się na celowniku rosyjskich służ. I najwidoczniej zwyciężył taki punkt widzenia, że skoro nie można ich przeciągnąć na swoją stronę, trzeba ich zniszczyć" - dodaje Nariman Dżelal.

W trakcie uroczystości upamiętniających stalinowską deportację, Tatarzy byli legitymowani przez miejscową policję. Kilka osób zatrzymano i po spisaniu wyjaśnień zwolniono do domów.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt