Logo Polskiego Radia
Print

Włochy: obchody 73. rocznicy zdobycia Monte Cassino

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.05.2017 17:38
  • Weterani 2. Korpusu Polskiego oddali hołd poległym pod Monte Cassino. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Weterani 2. Korpusu Polskiego oddali hołd poległym pod Monte Cassino
Córka gen. Andersa - Anna Maria Anders, pełniąca funkcję pełnomocnika rządu ds. dialogu międzynarodowego, podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino na polskim Cmentarzu Wojennym na Monte CassinoCórka gen. Andersa - Anna Maria Anders, pełniąca funkcję pełnomocnika rządu ds. dialogu międzynarodowego, podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino na polskim Cmentarzu Wojennym na Monte CassinoPAP/Norbert Nowotnik

Na Polskim Cmentarzu Wojennym uczczeni zostali bohaterowie walk o wzgórze. Uroczystość odbyła się z okazji 73. rocznicy zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego góry i Klasztoru Benedyktynów. W obchodach wzięli udział weterani armii generała Władysława Andersa, przedstawiciele rządu, Sejmu, instytucji historycznych i harcerze.

Witold Szmidt, weteran 3. Karpackiego Batalionu Łączności przyjechał na Monte Cassino, by odwiedzić groby poległych kolegów. Podkreślił, że na wielu ich pozostało na zboczach góry, a szturmujące ją dywizje poniosły duże straty. Jak zapewnił, żołnierzom sił dodawała wiara w pokonanie Niemców i odzyskanie wolnej Polski.

Porucznik Artur Gospodarczyk z 15. Pułku Ułanów Poznańskich przyznał, że pobyt na Polskim Cmentarzu Wojennym budzi w nim ogromne wzruszenie. Patrząc na ponad tysiąc polskich krzyży, wspominał śmierć jednego z żołnierzy, który umarł od odniesionych ran. Zobaczył go leżącego u podnóża ufortyfikowanych skał i podał manierkę z wodą. Żolnierz wkrótce zmarł w spokoju i poczuciu wypełnionego obowiązku. "Tak właśnie odchodzi żołnierz" - podkreślił porucznik Artur Gospodarczyk.

W kilkudniowej bitwie o Monte Cassino i okoliczne wzgórza poległo blisko tysiąc polskich żołnierzy, około 3 tysięcy zostało rannych. Artylerzysta, plutonowy podchorąży Wacław Fieglar wspominał, że mimo ogromnej ofiary, bitwa była niezwykle ważna dla Polaków. Jego zdaniem udział w walkach o klasztor pokazał całemu światu polską determinację w walce o zrzucenie niemieckiego jarzma z okupowanych krajów.

"Po zdobyciu wzgórza i klasztoru polscy żołnierze odczuwali ogromną dumę i radość" - wspomina kapitan Stanisław Kowalski z 5. Kresowego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej Lekkiej. Po kilku nieudanych szturmach to właśnie żołnierze II Korpusu zdobyli wzgórze - podkreślił.

Walki o Monte Cassino toczyły się w sumie kilka miesięcy. Zanim Polacy zaatakowali wzgórze, trzykrotnie szturmowały je wojska aliantów, którzy łącznie stracili 54 tysiące żołnierzy. Zdobycie Monte Cassino umożliwiło wojskom aliantów marsz na Rzym.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt