Logo Polskiego Radia
Print

Holenderski wywiad ostrzega przed Rosją

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.04.2017 08:20
  • Holenderski wywiad ostrzega przed Rosją.mp3
Wojskowa agencja MIVD stwierdziła, że rosyjskie wysiłki na rzecz destabilizacji Europy i NATO są bardzo poważne
pixabay.com/Public Domain/CC0

Holenderski wywiad ostrzega przed Rosją. Wojskowa agencja MIVD w swym corocznym raporcie stwierdziła, że rosyjskie wysiłki na rzecz destabilizacji Holandii, Europy i NATO są bardzo poważne.

Według holenderskiego wojskowego wywiadu, największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata zachodniego jest terroryzm, a zaraz po tym Rosja. Szef agencji generał Onno Eichelsheim stwierdził, że Moskwa chce przywrócić wpływy, jaki miała w czasie Związku Radzieckiego. Wywiad ostrzega, że Rosja coraz częściej stosuje hybrydową wojnę i poprawia zdolności wojskowe.

Zdaniem MIVD, w Holandii w zeszłym roku doszło setek ataków cybernetycznych. Głównymi celami były Ministerstwa Obrony i Spraw Zagranicznych. Ale rosyjscy hakerzy według agencji " wzięli na celownik" również holenderskie firmy produkujące systemy uzbrojenia. Rosja zaprzecza tym zarzutom. "Nie przeprowadzamy tego typu ataków " - tak cytowała przedstawiciela administracji Kremla holenderska telewizja RTL.

Wywiad wojskowy ostrzega również, że Rosja coraz częściej rozpowszechnia fałszywe wiadomości. Agencja pisze w raporcie, że tak działo się między innymi po katastrofie MH17. Trzy lata temu samolot malezyjskich linii lotniczych, który leciał z Amsterdamu, został zestrzelony w obwodzie donieckim. Zginęło 283 pasażerów. Według holenderskich śledczych maszyna została zestrzelona przez rosyjską rakietę BUK.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt