Logo Polskiego Radia
Print

Spotkanie prezesa PiS na Downing Street odwołane

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.03.2017 22:01
  • Ryszard Terlecki, szef Klubu PiS poinformował, że polska delegacja pozostanie w Londynie.mp3
Jarosław Kaczyński miał rozmawiać w środę po południu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May
Jarosław KaczyńskiJarosław KaczyńskiFoto: polskieradio.pl

Szefowa brytyjskiego rządu miała spotkać się w środę po południu na Downing Street z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Po ataku przed budynkiem parlamentu, strona brytyjska przekazała, że spotkanie zostanie przełożone lub odwołane, a następnie poinformowała, że nie dojdzie ono do skutku. Szefowa rządu będzie przewodniczyła posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA (Cabinet Office Briefing Rooms).

Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, informowała po godz. 17, że Jarosław Kaczyński i osoby mu towarzyszące w Londynie są bezpieczne i czekają na informacje ze strony brytyjskiej, czy dojdzie dziś do spotkania i o której godzinie.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał, że Jarosław Kaczyński zostanie w Londynie co najmniej przez jeszcze jeden dzień, ale nie ma pewności, że spotkanie z Theresą May będzie możliwe w czwartek.

W Londynie ewakuowano parlament. Przed gmachem doszło do strzelaniny, mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował policjanta. Napastnik został postrzelony przez funkcjonariuszy. Co najmniej kilkanaście osób zostało rannych. Scotland Yard poinformował, że traktuje incydent jako akt terroru, dopóki nie ma przesłanek do stwierdzenia innych okoliczności zdarzenia.

Jak mówił wcześniej rzecznik May, wśród tematów, które mają być poruszone podczas spotkania są m.in. przyszłe negocjacje dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dwustronne relacje pomiędzy oboma krajami, a także kwestie bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO.

W ocenie eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Czarneckiego, spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Theresy May będzie spotkaniem liderów dwóch rządzących partii. – Co do spotkania na szczycie Kaczyński-May to jest rzeczą oczywistą, że liderzy partii rządzących dwoma wielkimi krajami europejskimi ze sobą rozmawiają, także przed szczytem w Rzymie, także w sytuacji, gdzie w Wielkiej Brytanii mieszka milion Polaków, którym należy się wsparcie i obrona ich praw socjalnych – powiedział europoseł. Jak dodał, tego typu kontakty to oczywistość, a zarzuty opozycji o bezpodstawności tej wizyty są nie na miejscu. – Pani premier Szydło z panią premier jej królewskiej mości spotkała się w ostatnich paru miesiącach dwa razy w Londynie, w Warszawie. To nie opozycja będzie ustalała agendę spotkań międzynarodowych pani premier Szydło – mówił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wizyta prezesa PiS budzi wątpliwości opozycji

Rafał Trzaskowski z PO jest zdania, że w tak ważnym momencie, gdy zaczynają się dyskusje o Brexicie na rozmowy z premier brytyjskiego rządu powinna udać się premier Beata Szydło lub prezydent Andrzej Duda. – To pani premier, to pan prezydent powinni w tak trudnym momencie udawać się na rozmowy z Theresą May, a nie szef partii. Szef partii niech sobie jeździ w innym okresie rozmawiać o relacjach partyjnych, a nie w momencie kiedy się decyduje przyszłość brexitu – mówił Trzaskowski.

- Polska nie wygląda na poważny kraj, że jedzie "pierwszy sekretarz" załatwiać z premier rządu najważniejsze sprawy, a pani premier Brata Szydło tylko czeka na rozkazy - powiedział z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Szef Nowoczesnej zaznaczył też, że Polska, jako jeden z unijnych krajów, nie powinna prowadzić w sprawie Brexitu negocjacji indywidualnie.

Wspólnota gotowa na negocjacje

KE zadeklarowała w poniedziałek gotowość do otwarcia negocjacji w sprawie Brexitu po tym jak rząd brytyjski zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. Szef Rady Europejskiej chce przygotować projekt wytycznych w ciągu dwóch dni od notyfikacji.

- Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia negocjacji, czekamy na list - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas.

Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy UE Tim Barrow powiadomił w poniedziałek unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Przyszłotygodniowy termin jest zgodny z wcześniejszymi deklaracjami May, która zapowiadała rozpoczęcie dwuletnich negocjacji w sprawie opuszczenia UE przed końcem marca br.

PAP/IAR/ho
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt