Logo Polskiego Radia
Print

IPN wznowi prace na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

IAR
Dariusz Adamski 20.03.2017 13:31
W ciągu dwóch najbliższych tygodni IPN wznowi prace archeologiczne na terenie Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Łukasz Kowalski

W piątek i sobotę badania prowadzili tam antropolodzy Fundacji Niezłomni. Dostali oni informację od anonimowego świadka, że na tym terenie mogli zostać pochowani żołnierze antykomunistycznego podziemia. Naukowcy odnaleźli niezidentyfikowane fragmenty ludzkich kości.

Sprawę przejął krakowski oddział IPN-u. Prokurator oddziałowej Komisji ds. Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Marek Kowalcze twierdzi, że być może są to szczątki członka Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. – Jest prawdopodobne, że na tym terenie mogły być chowane ofiary stalinowskiego terroru, między innymi osoby, na których wykonywano wyroki śmierci w areszcie na ulicy Montelupich – powiedział Marek Kowalcze. Dodał, że to prawdopodobne, że w tym miejscu spoczywa Józef Ostafin, który został rozstrzelany 13 listopada 1947 roku.

Szczątki, które znaleziono w weekend, zostaną przekazane biegłym z Zakładu Medycyny Sądowej. Zbadają oni odkryte odłamki kości i pobiorą materiał genetyczny do dalszych analiz. W razie konieczności zostaną pobrane próbki od krewnych Józefa Ostafina.

Marek Kowalcze przyznaje, że prace archeologiczne nie będą łatwe. W 2013 roku w tej części cmentarza były prowadzone prace budowlane i grunt został naruszony.

Fundacja Niezłomni przekazała Instytutowi Pamięci Narodowej pełną dokumentację z prowadzonych prac. Zbadali oni około 20 proc. terenu wskazanego przez swojego informatora.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt